World

Ο Λιβάκοβιτς κατέβασε τα ρολά στα πέναλτι, η Κροατία στα προημιτελικά!

Η πρόκριση της Κροατίας στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου ήταν απαγορευτική για καρδιακούς και ήρθε στη διαδικασία των πέναλτι απέναντι στους ψυχωμένους άλλα άστοχους από την «άσπρη βούλα» παίκτες της Ιαπωνίας.

Στο πρώτο νοκ άουτ του Μουντιάλ του Κατάρ που δεν ολοκληρώθηκε στην κανονική διάρκεια η Κροατία και η Ιαπωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 σε 120 λεπτά παιχνιδιού, οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου ο φοβερός τερματοφύλακας Ντομινίκ Λιβάκοβιτς απέκρουσε τρία πέναλτι και έστειλε την «Χρβάτσκα» στα προημιτελικά (3-1).

Οι «Σαμουράι» άνοιξαν το σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Μαέντα, ωστόσο οι Κροάτες είχαν απάντηση και ισοφάρισαν με φανταστική κεφαλιά του Ιβάν Πέρισιτς στο 55ο λεπτό.

Ήρωας στη «ρώσικη ρουλέτα» αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας της «Χρβάτσκα», Ντόμινικ Λιβάκοβιτς, ο οποίος απέκρουσε τρεις εκτελέσεις πέναλτι των Ασιατών! Ο κίπερ της Ντιναμό Ζάγκρεμπι νίκησε τους Μιναμίνο, Μιτόμα και Γιοσίντα και χάρισε την πρόκριση στην χώρα του. Οι Κροάτες ευστόχησαν σε 3/4 πέναλτι που εκτέλεσαν, με τον Μάρκο Λιβάια να είναι ο μοναδικός που αστόχησε.