Λέφσκι: Πεντάρα πριν από τον ΠΑΟΚ (vids)

Η Λέφσκι Σόφιας πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα Βουλγαρίας, επικρατώντας της Σπάρτακ Βάρνα με 5-0 λίγες μέρες πριν από το πρώτο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

H προσεχής αντίπαλος του «Δικεφάλου» συνάντησε κάποια προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ του Φιλίπ Κράστεφ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 40ο λεπτό, έκανε τα πράγματα πολύ πιο εύκολα στη συνέχεια.

Η ομάδα του Στάνιμιρ Στοϊλοφ πέτυχε τέσσερα γκολ στο β’ μέρος. Ο Μπάρι με δύο κεφαλιές (69’ και 83’) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ο Κράστεφ βρήκε για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στο 87ο λεπτό και το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Πέτκοφ.

Η σύνθεση της Λέφσκι: Μιχαΐλοφ, Κόρντομπα, Φαν Ντερ Καπ, Σουντμπεργκ, Γκάλτσεφ (74΄Πέτριτς), Μιλάνοφ, Κράστεφ (46΄ Στεφάνοφ), Κράεφ, Ουέλτον (85′ Μίτκοφ), Ρονάλντο (85′ Πέτκοφ), Μπάρι