World

Κόπα Αμέρικα: Η Αργεντινή στους «8» με ήρωα τον Εμιλιάνο Μαρτίνες (video)

Στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα για πέμπτη διαδοχική φορά προκρίθηκε η Αργεντινή, η οποία κατάφερε να μείνει ζωντανή στο παιχνίδι με τον Ισημερινό (1-1) και να πάρει στη διαδικασία των πέναλτι (4-2) το εισιτήριο για την προημιτελική φάση της φετινής διοργάνωσης που διεξάγεται στις ΗΠΑ.

Οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές και κάτοχοι του τροπαίου άνοιξαν το σκορ με γκολ του Λισάντρο Μαρτίνες στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο ο Ισημερινός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Κέβιν Ροντρίγκες, με τη βοήθεια του VAR.

Μάλιστα, νωρίτερα είχαν χάσει μοναδική ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα, αφού ο Ένερ Βαλένσια αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες αποδείχθηκε για άλλη μία φορά σημαντικός για την «αλμπισελέστε», αφού στη διαδικασία των πέναλτι είχε δύο σερί αποκρούσεις σε εκτελέσεις των Μένα και Μίντα, ενώ ο Μέσι ήταν εκείνος που άνοιξε τη διαδικασία με αποτυχημένη προσπάθεια.

Οι Άλβαρες, ΜακΆλιστερ, Μοντιέλ και Οταμέντι έκαναν το… καθήκον τους και έτσι η Αργεντινή κατάφερε να προκριθεί με 4-2 στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Βενεζουέλα ή τον Καναδά, με τον οποίο ήταν στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης, με τις δύο ομάδες να παίζουν αύριο (Σάββατο) τα ξημερώματα.