Η Παρτίζαν έμεινε όρθια στο ντέρμπι και οι «grobari» έστησαν πάρτι στο «σπίτι» του Ερ. Αστέρα! (vids)

Ορθια έμεινε στο «Ράικο Μίτιτς» η Παρτίζαν, μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο, Ερυθρό Αστέρα. Η ομάδα του Ιγκόρ Ντουλιάι κατάφερε να πάρει σπουδαίο βαθμό (2-2) στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, αντέχοντας μάλιστα από το 74’ και μετά με ποδοσφαιριστή λιγότερο!

Η Παρτίζαν κατάφερε να κρατήσει από κάτω της τους «ερυθρόλευκους» και συγκεκριμένα στο -1, με το σύνολο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς να έχει ευκαιρίες στο φινάλε για τη νίκη αλλά να μην καταφέρνει να την πάρει, με την επόμενη ευκαιρία να είναι στα playoffs, σε μια τρομερά ανταγωνιστική μάχη για τον τίτλο τη φετινή σεζόν.

Ο Σπάχιτς στο 44ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους», αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεση απάντηση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Σαλντάνια να γράφει το 1-1 στην μοναδική τελική τους στο δεύτερο μέρος.

Η Παρτίζαν πάγωσε ολόκληρο το γήπεδο στην αρχή του δευτέρου μέρους, όταν ο Καλουλού στο 49’ έκανε το 2-1 στην δεύτερη και τελευταία τελική για την ομάδα του στα… σχεδόν 100 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις! Ωστόσο ο Εντιαγέ στο 67’ έφερε ξανά το ματς στα ίσα μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Χουάνγκ.

Πάντως, την παράσταση έκλεψαν οι χιλιάδες μαυροφορεμένοι οπαδοί της Παρτίζαν που έστησαν πάρτι τίτλου μέσα στο «σπίτι» του Ερυθρού Αστέρα.