Η Χάιντουκ έκανε το 3/3 και ο Λιβάγια έστειλε «μήνυμα» ενόψει Τούμπας! (video)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή -ποιον άλλο;- τον Μάρκο Λιβάγια, η Χάιντουκ νίκησε την Σλάβεν Μπέλουπο με 3-0 και έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα Κροατίας, λίγες μόλις ημέρες πριν τη ρεβάνς της Τούμπας, την Πέμπτη (17/8, 20:30).

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον Γ’ προκριματικό γύρο του UEFA Conference League είδε τον αρχηγό της να πετυχαίνει δύο γκολ (55′ – 64′) στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης κι ενώ στο πρώτο ημίχρονο ο διεθνής Κροάτης επιθετικός είχε στείλει την μπάλα στα δίχτυα και στο 15′ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ μέσω VAR, ενώ στο 38′ έχασε πέναλτι.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντατζάκου στο 89ο λεπτό, έπειτα από πάσα του Οτζίτζα Οφόε.

Ο τιμωρημένος Ιβάν Λέκο, που είδε το ματς από την κερκίδα, παρέταξε την Χάιντουκ με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς με τον ΠΑΟΚ, καθώς έπαιξαν οι Ντιαλό, Κάλικ, Μπενραχού και Ντόλτσεκ αντί Μούφι, Φέρο, Σαχίτι και Οφόε.