World

Η Ατλέτικο έγραψε ιστορία με την «εξάρα» στη Σέλτικ του Λούις Πάλμα

Η Ατλέτικο Μαδρίτης συνέτριψε την Σέλτικ του βασικού σ’ ολόκληρο το 90λεπτο, Λουίς Πάλμα, στο «Metropolitano» με 6-0 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του Champions League γράφοντας παράλληλα ιστορία.

Η Ατλέτικο πήρε προβάδισμα πολύ νωρίς, μόλις στο 6ο λεπτό με το πρώτο από τα δύο γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν, όμως όταν η Σέλτικ έμεινε με δέκα παίκτες απ’ την απευθείας κόκκινη του Μαέντα στο 23′, ακολούθησε… καταιγίδα (Γκριεζμάν 6΄, 60΄, Μοράτα 45΄+2΄, 76΄,  Λίνο 66΄, Σαούλ 85΄), με τους «ροχιμπλάνκος» να επικρατούν με το εντυπωσιακό 6-0, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη τους στο Champions League,

Η ομάδα του Σιμεόνε προπορεύεται στον 5ο Όμιλο με 8 βαθμούς, στο +2 από την τρίτη Φέγενορντ, η οποία ηττήθηκε από τη Λάτσιο με 1-0.