Europa League: Η Άιντραχτ κατέκτησε το τρόπαιο στη Σεβίλλη (vids)

Σε μια γιορτή του ποδοσφαίρου στη Σεβίλλη, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατέκτησε το Europa League. Σε έναν αγωνιώδη και όχι τόσο θεαματικό τελικό, οι Γερμανοί αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι στη διαδικασία των πέναλτι και νίκησαν 5-4 τη Ρέιντζερς, με την κανονική διάρκεια του αγώνα και την παράταση να λήγει 1-1.

Η Άιντραχτ έγινε η πρώτη γερμανική ομάδα που κατέκτησε το Europa League, ενώ το πέτυχε χωρίς να υποστεί ήττα στη διοργάνωση.

Ο τελικός είχε τρομερή ατμόσφαιρα από τους χιλιάδες οπαδών και των δύο ομάδων, αλλά όχι πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 57΄ από κεφαλιά προς τα πίσω του Σο, ο Τούτα γλίστρησε κι έδωσε την ευκαιρία στον Αρίμπο να βγει τετ α τετ με τον Τραπ, για το 1-0 της Ρέιντζερς. Η απάντηση της Άιντραχτ ήρθε στο 69΄, με ωραία σέντρα του Κόστιτς και ωραία προβολή του Μπορέ. Το σκορ δεν άλλαξε έως τη συμπλήρωση του 90λέπτου, αλλά ούτε και στο επιπλέον ημίωρο της παράτασης.

Στα πέναλτι, πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Μπορέ, ο οποίος εκτέλεσε το πέμπτο και καθοριστικό πέναλτι, ενώ για τους Σκωτσέζους ο Ράμσεϊ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τραπ.