Έγραψε ιστορία το Ιράν με γκολ στο 98′ και το 100΄!

Το πάλεψε, το άξιζε και το πέτυχε! Έστω και στο 98! Το Ιράν συνέχισε τις εκπλήξεις στο Μουντιάλ 2022 του Κατάρ και για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου επικράτησε της Ουαλίας με 2-0 χάρη στα γκολ του Τσεσμί στο 98ο λεπτό και του Ρεζαεϊάν τρία λεπτά αργότερα!

Το ματς έγινε στο χωρητικότητας 42.035 θεατών “Ahmad Bin Ali Stadium” της Ντόχα, ενώ η 2η αγωνιστική του ομίλου θα ολοκληρωθεί απόψε (25/11, 21:00) με τον αγώνα Αγγλία-ΗΠΑ. Πλέον το Ιράν έχει τρεις βαθμούς κι ελπίζει σε πρόκριση.

Στο ματς αυτό καταγράφηκε η πρώτη αποβολή στο Μουντιάλ του Κατάρ, αφού στο 84` ο τερματοφύλακας της Ουαλίας, Χένεσι, ανέτρεψε τον Ταρεμί, μακριά από την μεγάλη περιοχή.

Ουαλία – Ιράν 0-2

Γκολ: 90’+8 Τσεσμί, 90’+10 Ρεζαεϊάν

Ουαλία: Χένεσεϊ, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μίφαμ, Ρόντον, Ρόμπερτς (58′ Τζέιμς), Αμπαντού (78′ Άλεν), Ράμσεϊ (88′ Γουόρντ), Γουίλσον (58′ Τζόνσον), Μπέιλ, Μουρ.

Ιράν: Χοσεϊνί, Ρεζαεϊάν, Πουραλιγκαντζί, Χοσεϊνί, Μοχαμάντι, Γκολιζαντέ (77′ Αλιρεζά), Νουρολάχι (78′ Τσεσμί), Εζατολάχι (87′ Καρίμι), Χατζισαφί (77′ Τοραμπί), Αζμούν (68′ Ανσαριφάρντ), Ταρέμι.