Δράμα στο Βελιγράδι για Αστέρα, γιορτάζουν με Σούντγκρεν στη Μακάμπι Χάιφα

Η Μακάμπι Χάιφα σόκαρε 55.000 φίλους του Ερυθρού Αστέρα και με το αυτογκόλ του Πάβκοβ στο 90ο λεπτό έκανε το 2-2 και έφυγε για τους ομίλους του Champions League!

Η πρωταθλήτρια Ισραήλ, Μακάμπι Χάιφα, που πριν μερικές εβδομάδες διέλυσε με 0-4 τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, άφησε εκτός ομίλων Champions League και τους πρωταθλητές Σερβίας και μπήκε εκείνη σε αυτούς μόλις για 3η φορά στην ιστορία της.

Στο πρώτο παιχνίδι οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 3-2, αλλά στη ρεβάνς βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από το 27ο λεπτό, ωστόσο ένα γκολ με σουτ από τα 25 μέτρα από τον πρώην δεξιό μπακ του Άρη, Ντάνιελ Σούντγκρεν, έφερε τη μείωση του σκορ σε 2-1 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση, όμως αυτό δεν συνέβη καθώς ο Παβκόβ με… τσαφ και αυτογκόλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 και χαρίζοντας στην Μακάμπι Χάιφα την είσοδο στους ομίλους της κορυφαίας διοργάνωσης.

Ανατροπή έκανε η Πλζεν και επέστρεψε στους ομίλους για πρώτη φορά μετά το 2018. Οι Τσέχοι είχαν πάρει 0-0 στο πρώτο ματς στην έδρα της Καραμπάχ, η οποία όμως προηγήθηκε στο 39’ (Οζομπιτς). Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και πήραν την πρόκριση.

Τέλος η Μπενφίκα νίκησε και στην Λισαβόνα την Ντιναμό Κιέβου (3-0) και ολοκλήρωσε την τυπική διαδικασία της πρόκρισης.