Sports

Περίπατος του ΠΑΟΚ στην Ελβετία και πρόκριση στους 32 του CEV Challenge Cup

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε την υπόθεση-πρόκριση στη φάση των 32 του CEV Challenge Cup η ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ που χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα επικράτησε στην Ελβετία της Νάφελς με 3-1 και σε συνδυασμό με τη νίκη με το ίδιο σκορ στο πρώτο ματς στη Θεσσαλονίκη εξασφάλισε την πρόκριση.

Το ευρωπαϊκό ταξίδι των «ασπρόμαυρων» συνεχίζεται το Νοέμβριο, εκεί όπου το σύνολο του Μιλενκόσκι θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες την Μοντάνα από τη Βουλγαρία.

Οι «ασπρόμαυροι» πάτησαν γκάζι από το ξεκίνημα πήραν με 16-25 το πρώτο σετ και έφτασε άνετα στο 15-25 και στο 0-2 στα σετ, σκορ που του εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των 32.

Οι γηπεδούχοι πήραν το τρίτο σετ 25-23 και μείωσαν σε 1-2 στα σετ, αλλά ο Δικέφαλος μπήκε στο τέταρτο σετ με διάθεση για να τελειώσει το ματς και έφτασε εύκολα στο 18-25 και στη νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 16-25, 15-25, 25-23, 18-25

ΠΑΟΚ (Μιλενκόσκι): Ηλίας, Γιόρνα 5 (4/7 επ., 1 άσσος, 40% υπ.-30% άριστη), Κόστα 8 (6/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μιχελάκης (λ), Ουόλς 6 (2/2 επ., 4 άσσοι), Κοκκινάκης (λ, 88% υπ.-65% άριστη), Βουλκίδης 1 (1/1 επ.), Σωτηρίου (3/9 επ., 50% υπ.- 25% άριστη), Γάτσης, Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 17 (13/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 19 (14/26 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπούτος 3 (3/5 επ.).