Sports

Μια Λίβερπουλ με… πράσινα να την πιείς στο ποτήρι, εύκολα 4-0 τη Λέστερ (video)

Φορώντας για πρώτη φορά την εμφάνιση για τα εκτός έδρας ματς της σεζόν 2023/24, που έχει για βασικό χρώμα το… πράσινο, η Λίβερπουλ συνέτριψε με 4-0 την Λέστερ σε φιλικό που έγινε στη Σιγκαπούρη.

Μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά (30’-38’) η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ «καθάρισε» το ματς με τα γκολ που πέτυχαν οι Ντάρβιν Νούνιες στο 30’, Μπόμπι Κλαρκ στο 35’ και  Ντιόγκο Ζότα στο 38’. Οι  «αλεπούδες» του Έντσο Μαρέσκα, που θα βρεθούν τη νέα σεζόν στην Championship, δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην ανωτερότητα της Λίβερπουλ, που με το γκολ του Μπεν Ντόουκ στο δεύτερο ημίχρονο ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή νίκη της.

Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Η σύνθεση της Λίβερπουλ

Λίβερπουλ (Πρώτο ημίχρονο): Κέλεχερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς, Κλαρκ, ΜακΆλιστερ, Ζότα, Σαλάχ, Νούνιες.

Λίβερπουλ (Δεύτερο ημίχρονο): Κέλεχερ (60’ Άλισον), Γκόμες, Μάτιπ, Κουανσά (86’ Φράουεντορφ), Τσιμίκας, ΜακΚόνελ, Έλιοτ, Σομποσλάι (80’ Σκανλόν), Ντόουκ, Ντίας, Χάκπο.