Sports

CEV Women’s Challenge Cup: «Αφεντικό» για την πρόκριση στους «16» ο ΠΑΟΚ

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 της τσεχικής Προστέγιοβ στη Θεσσαλονίκη στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «32» στο CEV Challenge Cup γυναικών.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος πίεσε αρκετά την υποδοχή της Πρόστεχοφ με τα σερβίς του, δημιουργώντας προβάδισμα από την αρχή, 8-6, το οποίο επέκτεινε στη συνέχεια του σετ, 16-13. Με κυριαρχική εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στις «Τσέχες», παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στην τελική ευθεία, 21-16, το οποίο του έδωσε και το σετ με άσσο της Βίγκαρς, 25-16, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν… μουδιασμένα, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να πάρουν προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 1-7 και 2-11. Με διαρκή αντεπίθεση χάρη στα καλά σερβίς του, ο ΠΑΟΚ μείωνε σταδιακά την διαφορά, 15-16. Στην τελική ευθεία η Πρόστεχοφ πήρε προβάδισμα, 18-21, δημιουργώντας στη συνέχεια τέσσερα σετ μπλοκ, 20-24. Σ’ εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ με εξαιρετικό μπλοκ αλλά και άμυνες, «έτρεξε» σερί 4-0, στέλνοντας το σετ σε… παράταση, 24-24. Στην… παράταση, ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα και με 27-25 έκανε το 2-0.

Με την ψυχολογία υπέρ του στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ… εκτόξευσε γρήγορα την διαφορά, κάνοντας το 8-3 σε 16-6, βάζοντας αρκετά δύσκολα στις φιλοξενούμενες. Στην τελική ευθεία οι «ασπρόμαυρες» δεν αντιμετώπισαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, κάνοντας το 3-0 στα σετ με 25-19.

«Σίγουρα καθοριστικό ήταν το δεύτερο σετ όπου βρεθήκαμε να χάνουμε με 2-11 καλύψαμε τη διαφορά, αλλά κάναμε πάλι λάθη, βρεθήκαμε πίσω με 20-24 και ευτυχώς αντιδράσαμε σωστά και το γυρίσαμε. Με πείραξε το τέλος του τρίτου σετ όπου είχαμε μεγάλη διαφορά και χαλαρώσαμε. Αυτό δεν επιτρέπεται να γίνεται σε διεθνής αγώνες και πρέπει να τελειώνεις τα ματς όσο πιο γρήγορα γίνεται. Σίγουρα όμως είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε με 3-0 και έχουμε ένα σημαντικό προβάδισμα, αλλά τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη γιατί η Πρόστεχοφ θα είναι καλύτερη στην έδρα της. Το ίδιο όμως πιστεύω και για εμάς», δήλωσε μετά το ματς ο Ντάρκο Ζάκοτς.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-19
2ο σετ: 2-8, 15-16, 18-21, 27-25
3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-13, 25-19

Τα σετ: 3-0 (25-19, 27-25, 25-19) σε 87′

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Προστέγιοβ προήλθαν από 3 άσσους, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς 7 (3/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πολυνοπούλου 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσιόγκα (0/4 επ.), Μιλάνοβα 17 (15/32 επ., 2 άσσοι, 47% υπ.-27% άριστες), Γουίλιαμς 19 (17/33 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ.-00% άριστες), Κλέπκου 5 (4/18 επ., 1 άσσος, 42% υπ.-31% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 30% υπ.-20% άριστες), Κυπαρίσση, Τερζόγλου 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ).

ΠΡΟΣΤΕΧΟΦ (Μίχαλ Ματούσοβ): Μεϊντλοβα 2 (2/16 επ., 37% υπ.-23% άριστες), Τρινκόβα 13 (11/16 επ., 2 μπλοκ), Μπαγιούζ 1 (1/3 επ.), Σμολκόβα Ζ. (0/7 επ., 57% υπ.-14% άριστες), Σουντερλίκοβα 20 (18/40 επ., 2 άσσοι), Μπάζο 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Πάλοβα (λ, 73% υπ.-36% άριστες), Σολέ 2 (2/13 επ., 36% υπ.-09% άριστες), Κοζούσκοβα, Φαλτίνοβα, Σμόλκοβα Μ..

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, το Σάββατο 11 Νοεμβρίου και ώρα 18:30, εκτός έδρας, απέναντι στους Πρωταθλητές Πεύκων, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.