Football

Play-Offs: Παναθηναϊκός και ΑΕΚ θα κάνουν Πάσχα… αγκαζέ! Στο -6 ο Ολυμπιακός (videos)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ντέρμπι της Λεωφόρου, επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού και παραμένει πρωτοπόρος στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας την… παρέα της ΑΕΚ.

Οι «πράσινοι» έκαναν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας πόσο θέλουν το ματς και πέτυχαν δύο γκολ, αφού είπαν… ευχαριστώ και στα «ερυθρόλευκα δώρα» (λάθος πάσα του Παπασταθόπουλου στον Σπόραρ και αυτογκόλ Ελ Αραμπί).

Το ματς της ΑΕΚ με τον Άρη διεκδικεί θέση στο… βιβλίο Γκίνες όσο αφορά την χρονική του διάρκεια. Αυτό γιατί «άρχισε» από το μεσημέρι της Κυριακής με το απίθανο σκηνικό γύρω από την αλλαγή διαιτητή (ο Διαμαντόπουλος στην θέση του Ρατσκόφσκι) και των όσων ακολούθησαν.

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα η Ένωση πήρε μια τεράστια νίκη με το 3-1 επί του Άρη, αν σκεφτεί κανείς πως το σκορ ήταν στο 1-1 έως το 82′.

Μετά την ήττα της περασμένης Τετάρτης στο Καραϊσκάκη, ο ΠΑΟΚ έψαχνε αντίδραση κόντρα στον Βόλο και την βρήκε. Στην ουσία βρήκε μια εύκολη νίκη αφού με δύο γκολ στο πρώτο στο πρώτο τέταρτο του αγώνα (Ίνγκασον, Νάρεϊ) και τέσσερα συνολικά στο πρώτο ημίχρονο ήρθε το διά περιπάτου τρίποντο με το ευρύ 4-2, με τους Θεσσαλούς στην επανάληψη να πετυχαίνουν δυο γκολ αλλά ήδη όλα είχαν κριθεί.