ΠΑΟΚ – Βόλος 4-2: Το καθάρισε νωρίς και έμεινε ζωντανός για την τρίτη θέση

Πέρσι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-1 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στο Βόλο και είδε την ομάδα της Μαγνησίας να φτάνει στην ισοφάριση (4-4). Φέτος πάνω κάτω είχαμε το ίδιο σκηνικό. Τέσσερα γκολ ο «Δικέφαλος» στο πρώτο μισό, δύο γκολ ο Βόλος στο δεύτερο 45λεπτο, με τους «ασπρόμαυρους» για πάνω από 70 λεπτά να είναι κυρίαρχοι και να επιστρέφουν στις νίκες κάτι που το είχαν ανάγκη, μετά τις δύο κολλητές ήττες από ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ μέσα στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης με τον Βόλο πέτυχε τέσσερα γκολ και έχασε δύο παίκτες! Απίστευτο κι όμως πέρα για πέρα αληθινό.

Στη βροχερή Τούμπα ο «Δικέφαλος» ήταν καταιγιστικός! Βρήκε γκολ από στατική φάση (με τον Ινγκασον) και από δύο πανέμορφες ενέργειες (με τον Νάρεϊ), αλλά και τον Ντάντας (από την εξαιρετική κάθετη του Τάισον), ωστόσο είδε τους Ελ Καντουρί και Αουγκούστο να αποχωρούν με προβλήματα τραυματισμών από τον αγωνιστικό χώρο.

Απόλυτος κυρίαρχος ο «Δικέφαλος», με εξαίρεση μια φάση του Βόλου με πρωταγωνιστή τον Πιρές, δεν κινδύνεψε καθόλου ανεβάζοντας την πίεση στο δεύτερο μισό του γηπέδου και έχοντας με συντριπτικά ποσοστά την κατοχή της μπάλας. Όμως, παρότι ήταν μπροστά με τέσσερα γκολ δεν μπορούσε να το χαρεί. Γιατί καλώς ή κακώς οι τραυματισμοί των Ελ Καντουρί και Αουγκούστο επισκίασαν και με το παραπάνω το «καρέ» των γκολ.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν στο ματς με διάθεση να το τελειώσουν από νωρίς και το έκαναν πράξη επιστρέφοντας στις γνωστές καλές εμφανίσεις, το συνδυαστικό ποδόσφαιρο, συντριπτική υπεροχή σ’ όλες τις στατιστικές κατηγορίες και τους Ζίβκοβιτς – Τάισον σε εκπληκτικά κέφια δημιουργίας. Ο Σέρβος έφτιαξε το 1-0 από την κεφαλιά του Ίνγκασον (6’) και την ώρα που ο Ομάρ Ελ Καντουρί είχε σωριαστεί στο χορτάρι βάζοντας τα κλάματα, ο Νάρεϊ έκανε με πανέμορφο τρόπο, κοντρόλ και πλασέ στην κίνηση, το 2-0 (16’) από την εξαιρετική πάσα του Κάργα.

Ο Βόλος κάτι πήγε να κάνει με τον Πιρές να απειλεί μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαλε μια καταπληκτική κόντρα και από την συμμετοχή πέντε ποδοσφαιριστών, η μπάλα έφτασε στον Νάρεϊ που είπε «ευχαριστώ» για την (πρώτη) ασίστ του Τάισον γράφοντας στο 27ο λεπτό το 3-0. Οι δύο αναγκαστικές αλλαγές έφεραν τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος και στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Ντάντας συμπλήρωσε το «καρέ» των «ασπρόμαυρων» γκολ κάνοντας το 4-0 από την εξαιρετική (δεύτερη) ασίστ του Τάισον.

Ο Βόλος είχε σφυγμό και έβγαλε αντίδραση στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 58ο λεπτό (4-1) με την κεφαλιά του Τσοκάνη, ωστόσο το ματς είχε πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο προπονητές (Λουτσέσκου – Μπράτσος) δοκίμασαν πράγματα φέρνοντας παίκτες από τον πάγκο, με τον Λευτέρη Λύρατζη να μπαίνει στο ματς, αντί του Βιεϊρίνια, στην επιστροφή του 23χρονου δεξιού μπακ στην αγωνιστική δράση ύστερα από τις 10 Ιανουαρίου και τον τραυματισμό του (κάταγμα ζυγωματικού) στον αγώνα κυπέλλου με τη Λαμία.

Ωστόσο ο Βόλος ήταν η ομάδα που βρήκε το γκολ και με τον Οζέγκοβιτς στο 88ο λεπτό μείωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο σκορ (4-2).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (78’ Λύρατζης), Ίνγκασον, Κάργας, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (35’ Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ (78’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (18’ Τάισον), Ολιβέιρα (78’ Τόμας).

Βόλος (Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (63’ Οζέγκοβιτς), Κάτσε, Ντέλετιτς, Μπαριέντος (82’ Καρτάλης), Γκάγκι (73’ Σι), Πιρές.(73’ Τσιρίνος)