ΠΑΟΚ Β’ – Ηρακλής 1-1: Τα highlights από τη «μοιρασιά» στη Νέα Ευκαρπία (vid)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2, με τον ΠΑΟΚ Β’ και τον Ηρακλή να μένουν στο 1-1 το μεσημέρι της Δευτέρας (15/1) στο γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας.

Ο ΠΑΟΚ Β’ κατάφερε να προηγηθεί στο 26′ με τον Σπυράκο, με το 1-0 να μένει ως το τέλος του ημιχρόνου, ένα ημίχρονο που ως τελευταία στιγμή είχε την αποβολή του Χρουσιέλ με τους «κυανόλευκους» να παίζουν με 10 παίκτες. Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν νωρίς να ισοφαρίσουν και συγκεκριμένα στο 48′ με τον Δοϊρανλή.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με το 1-1 να παραμένει με τον «γηραιό» να φτάνει μια ανάσα από το 1-2 με τον Χειρίτραντα στο 86′, αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε στο δοκάρι του Μοναστηρλή με το 1-1 να παραμένει ως το τέλος.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 17 και ανέβηκαν και πάλι στην 8η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 7η με 18.

ΠΑΟΚ Β (Αλεξιάδης): Μοναστηρλής, Φίλων, Κιτσάκης (80′ Τσοπούρογλου), Κωττάς (46′ λ.τ Παναγιώτου), Παντεκίδης, Γιαξής, Σνάουτσνερ (55′ Τσίκος), Γκούμας (67′ Ρούμιαντσεβ), Σπυράκος, Δαρέλας, Κανίς (80′ Γκιτέρσος).

Ηρακλής (Αμανατίδης): Παλαβράκης, Σιούτας, Βιτλής, Γκμπενιόν, Χρουσιέλ, Έμπο, Πατράλης, Δοϊρανλής (59′ λ.τ Σίλβα), Χειρίτραντας, Σπυρίδης (83′ Κωστόπουλος), Κούστα (66′ Κουντουριώτης).