ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 2-1: Ήταν ΠΑΟΚ για δέκα λεπτά κι αυτό του ήταν αρκετό…

Ο ΠΑΟΚ πάει στη (νέα) διακοπή του πρωταθλήματος με 23 βαθμούς, το μόνο που κρατάει από το αποψινό ματς ήταν η αντίδραση που έβγαλε όταν ο Παναιτωλικός μπήκε μπροστά στο σκορ.

Η «γεμάτη» εμφάνιση του Άλι Σαμάτα, που έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή του 0-1 από τους «ασπρόμαυρους» μέσα σε δέκα λεπτά (26’-36’) στο πρώτο μέρος, σκόρπισε χαμόγελα για έναν ΠΑΟΚ που μπήκε δυνατά στο ματς, αλλά είδε τον Τανζανό επιθετικό να αστοχεί με σχεδόν άδεια εστία μπροστά στο 2’ και τον Μάγκομεντ Οζντόεφ στο 14ο λεπτό να αγγίζει το 1-0 με την απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Καπίνο.

Η τύχη χαμογέλασε διάπλατα στους φιλοξενούμενους που πήραν το προβάδισμα με τον Τορεχόν (0-1) από το λάθος του Σάστρε, την καλή κυκλοφορία και την σέντρα του Ντουάρτε σε ένα σημείο όπου έλαμψαν δια της απουσίας τους όλοι οι αμυντικοί του Δικέφαλου».

Ο Παναιτωλικός μπήκε μπροστά στο σκορ με την συμπλήρωση του εικοσαλέπτου στην Τούμπα, ωστόσο ο «Δικέφαλος» απάντησε γρήγορα με το πανέμορφο γκολ του Σαμάτα. Στο 26ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» φρόντισαν και «έκρυψαν» την μπάλα, που πέρασε από οκτώ διαφορετικά πόδια πριν καταλήξει στο πανέξυπνο πάτημα του Κωνσταντέλια, στην ασίστ του Σάστρε και την πινελιά με το τακουνάκι του Σαμάτα για το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το 2-1 και η ανατροπή του σκορ για τον ΠΑΟΚ από το πόδι και μάλιστα το «κακό», το δεξί», του «καυτού» Άντρια Ζίβκοβιτς. Πήρε την μπάλα από τα άκρα, πάτησε στα καρέ και από πλάγια θέση «κρέμασε» τον Καπίνο, καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα! Όλοι περίμεναν σέντρα, ωστόσο ο «Ζίλε» έστειλε με εξαιρετικό τελείωμα την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Σέρβος «κάπτεν» έφτασε τα 10 γκολ σε 21 συμμετοχές την τρέχουσα σεζόν. Απειλεί από τον Νοέμβριο να «σπάσει το προσωπικό ρεκόρ των 14 γκολ από την σεζόν 2020-21.

Ο ΠΑΟΚ έριξε ταχύτητα και ένταση στο παιχνίδι του, από τις 8 τελικές του πρώτου 45λεπτου έπεσε μόλις στη 1 στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου μέρους, όπου οι περισσότερες ενέργειες των ποδοσφαιριστών του Λουτσέσκου έμειναν ημιτελείς.

Ο Παναιτωλικός δεν απειλούσε, ωστόσο το εύθραυστο 2-1 παρέμενε κι αυτό ήταν κάτι που δεν άρεσε καθόλου στον Ρουμάνο προπονητή, που είχε παράπονα από την εμφάνιση του β΄ μέρους.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ (76’ Σβαμπ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (90’ Βιεϊρίνια), Κωνσταντέλιας, Μουργκ (64’ Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (76’ Τόμας).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής (60’ Οικονόμου), Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας (46’ Μαυρίας), Ντουάρτε, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης (73’ Ντίαζ), Τορεχόν, Σενγκέλια, Πέδρο (74’ Ξενιτίδης).