ΠΑΟΚ-Αμπερντίν 2-2: Προκρίθηκε και πάει στη Γερμανία για την πρωτιά!

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να πανηγύρισε από απόψε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa Conference League, αλλά η ισοπαλία 2-2 με την Αμπερντίν του άφησε γλυκόπικρη γεύση.

Οι «ασπρόμαυροι» άφησαν δύο πολύτιμους βαθμούς απέναντι σε μια ομάδα που με μόλις μια επιθετική ενέργεια (και ένα στημένο) πέτυχε δύο γκολ στις δύο τελικές της προς την εστία του Κοτάρσκι. Έτσι μετά από αυτή την ισοπαλία, που τον άφησε πίσω στη μάχη της πρώτης θέσης με την Άιντραχτ κι όλα θα παιχτούν στις 30 Νοεμβρίου στη Φρανκφούρτη.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έγινε ξεκάθαρο τι παιχνίδι θα βλέπαμε. Η Αμπερντίν με 10 παίκτες στο 1/3 του γηπέδου, έκλεινε τους χώρους έχοντας κοντά τις γραμμές και αφήνοντας την μπάλα την περισσότερη ώρα να είναι σε «ασπρόμαυρα» πόδια. Το σχέδιο των Σκωτσέζων ήταν να κρατήσουν το μηδέν και να χτυπήσουν με βαθιές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας του «Δικεφάλου».

Από μια σέντρα του Ντέβλιν και την αδυναμία του Κουλιεράκη να απομακρύνει και τον Λουίς Λόπες να κερδίζει κατά κράτος τον Τροστ-Έκονγκ ήρθε το 0-1 στο 14ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ ήταν αναγκασμένος, όπως και στη Σκωτία πριν από δεκατέσσερα βράδια, να κυνηγάει στο σκορ.

Οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στην ισοφάριση με τον πιο δραστήριο παίκτη τους, τον Βραζιλιάνο Τάισον. Για να το κάνει αυτό θα έπρεπε να ανεβάσει την ένταση του και να βρει διέξοδο από ατομικές ενέργειες που θα προκαλούσαν ρωγμές στο σκωτσέζικο τείχος. Μια από αυτές ήταν η πάσα – κλειδί του Τάισον και η τέταρτη  ασίστ του Κίριλ Ντεσπόντοφ, που σήκωσε το κεφάλι και πάσαρε «πάρε-βάλε» στον Βραζιλιάνο, ο οποίος με το τρίτο φετινό του γκολ έκανε το 1-1 στο 23ο λεπτό.

Πέντε λεπτά αργότερα το δοκάρι στάθηκε «σύμμαχος» του Ρούμπεζιτς και της Αμπερντίν, με τον ΠΑΟΚ να αυξάνει την πίεση και να αναζητά το γκολ της ανατροπής, που δεν ήρθε για εκατοστά στο έξυπνο γέμισμα της μπάλας με το εξωτερικό από τον Τάισον, ούτε και από την τελική προσπάθεια του Μπράντον Τόμας με την μπάλα να σταματάει ξανά στο κάθετο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης με 4-1 τελικές προσπάθειες, δύο  δοκάρια, 35 επιθέσεις έναντι μόλις 6 της Αμπερντίν, με 278 ολοκληρωμένες πάσες έναντι μόλις 122 των Σκοτσέζων και την κατοχή στο 65-35. Απόλυτη κυριαρχία, όμως, το σκορ ήταν στο 1-1.

Οι τελικές έγιναν 6-1 μέσα σε ένα λεπτό στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με τον Κωνσταντέλια αρχικά και τον Κουλιεράκη στη συνέχεια να προσπαθούν να νικήσουν τον Ρόος, οι επιθέσεις κάποια στιγμή ήταν πενταπλάσιες για τους παίκτες του ΠΑΟΚ (48-9), η κυριαρχία των «ασπρόμαυρων» επιβεβαιωνόταν μέσα απ’ όλες τις στατιστικές κατηγορίες, όχι όμως και από το σκορ που παρέμενε «κολλημένο» στην ισοπαλία και το 1-1.

Το σκορ δεν άλλαξε ούτε στη μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 64ο λεπτό με τον Κουλιεράκη και τον Έκονγκ να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, κάτι που έκανε στο 67’ ο Σαμάτα για το 2-1. Η απόλυτη κυριαρχία του «Δικεφάλου» επιβεβαιώθηκε από το «made in Africa» γκολ, μετά την ασίστ του Νιγηριανού Εκονγκ και το γκολ του Τανζανού Σαμάτα.

Όμως, οι γηπεδούχοι χάρηκαν για μόλις τρία λεπτά το προβάδισμα τους. Απ’ το πουθενά και μια στημένη μπάλα ο ΜακΓκράθ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-2 τιμωρώντας την καθυστερημένη κίνηση του Κοτάρσκι προς την πορεία της μπάλας.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι την Αμπερντίν μέχρι το φινάλε, έψαξε με κάθε τρόπο το γκολ της νίκης, αλλά δεν το βρήκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Αλβανού Τζάγια.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (82’ Κεντζιόρα), Έκονγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα (85’ Ράφα Σοάρες), Τσιγγάρας (65’ Οζντόεφ), Σβαμπ, Ντεσπόντοφ (82’ Α. Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Τόμας (64’ Σαμάτα).

Αμπερντίν (Μπάρι Ρόμπσον): Ρόος, Γιένσεν, Ρούμπεζιτς, Γκάρντενμαν, ΜακΚένζι,  Ντέβλιν, Σίνι (61’ Πολβάρα), Μπάρον, Ντάνκαν (61’ Χέις), ΜακΓκράθ (79’ Μιόφσκι), Λόπες (85’ Σόκλερ).