Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 2-2: Παλικαρίσιο βαθμό τα «λιοντάρια» με ήρωα τον Θυμιάνη!

Ο Πανσερραϊκός βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, έπαιζε με παίκτες λόγω αποβολής του Μπέργκστρομ από το 65′, αλλά στο 90′ + 4′ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κώστα Θυμιάνη, που με το δεύτερο προσωπικό γκολ, μετά από τρομερό λάθος του Αθανασιάδη, έγραψε το 2-2.

Η ΑΕΚ παρότι βρισκόταν μπροστά στο σκορ στις καθυστερήσεις μέσα στις Σέρρες με τα γκολ των Ρότα και Λιβάι Γκαρσία, μια ακόμα αδιανόητη γκάφα του Αθανασιάδη στο 94′ έδωσε τη δυνατότητα στον Πανσερραϊκό να ισοφαρίσει με τον Θυμιάνη.

Στο 16′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Ο Τσούμπερ προχώρησε κατά μέτωπο, έπιασε το δυνατό σουτ, ο Κατσίκας δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Ρότα που ερχόταν από πίσω μπήκε με την μπάλα μέσα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ομάδα των Σερρών, όμως, θα εκμεταλλευόταν μια κακή αμυντική αντίδραση της ΑΕΚ για να ισοφαρίσει στο 39′ όταν ο Μούργος έφερε γλυκά την μπάλα με σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Θυμιάνης με κεφαλιά σηκώθηκε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας 1-1.

Η ΑΕΚ ωστόσο αντέδρασε γρήγορα. Και ξαναπήρε το προβάδισμα (1-2) με τον Λιβάι ακριβώς με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών. Μάλιστα η Ένωση είχε ανεβάσει ρυθμούς παίρνοντας αριθμητικό πλεονέκτημα στο 65′ όταν ο Λιβάι Γκαρσία που ετοιμαζόταν να πατήσει περιοχή ανατράπηκε από τον Μπέργκστρομ, ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη και αποβλήθηκε.

Αφού στο 93′ η σουτάρα του Τομάς σταμάτησε στο δοκάρι, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αθανασιάδης έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του στην έξοδο και ο Θυμιάνης με προβολή ισοφάρισε στο τελικό 2-2!

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Κίτρινες: Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Θυμιάνης, Σοφιανός, Ντανκερλούι – Γαλανόπουλος, Μουκουντί, Τσούμπερ, Μάνταλος

Κόκκινη: Μπέργκστρομ (65΄)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κάτσικας, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Ντανκερλούι, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός (58΄ Τομάς), Μούργος, Χατζηστραβός (66΄ Γκοτζαμανίδης), Άλεκσιτς

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος (60΄ Μάνταλος), Γιόνσον (46΄ Σιμάνσκι), Ελίασον, Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία