Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-4: 30.000 κόσμος… είδε τον ΠΑΟΚ να «ταπεινώνει» τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη!

Τεράστια εμφάνιση και σπουδαίο διπλό-αντίδρασης από τον ΠΑΟΚ, που «ταπείνωσε» τον Ολυμπιακό μέσα στο σπίτι του και μπροστά σε 30.000 φίλους του πέτυχε μια μεγάλη νίκη με 2-4.

Το σχέδιο του ΠΑΟΚ ήταν να βγάλει εκτός παιχνιδιού τον Κώστα Φορτούνη και να μην του επέτρεπε να βρει χώρο, όπως συνέβη στη φάση του 13ου λεπτού, όπου σούταρε με τον Κοτάρσκι να αποκρούει εύκολα την μπάλα. Ο Σουαλιό Μεϊτέ ήταν ο πιο επιδραστικός παίκτης του Δικεφάλου, που είχε απέναντι του την τριάδα Εσε – Αλεξανδρόπουλου – Καμαρά και έπρεπε να ανταποκριθεί παίρνοντας βοήθειες και από τον Οζντόεφ.

Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος. Ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα, ο Ποντένσε δεν βρήκε εστία με την πρώτη αλλά στη δεύτερη ο Κοτάρσκι απέκρουσε δύσκολα από κοντινή απόσταση. Φάση που ξεκίνησε από το καρμπόν λάθος του Κροάτη τερματοφύλακα, όπως και στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Η επιμονή του να παίζει με ρίσκο στον άξονα, έφερε την «ασπρόμαυρη» άμυνα σε ανισορροπία.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με το σουτ του Κουλιεράκη μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τη χαμένη ευκαιρία του Ζίβκοβιτς στο 26ο λεπτό, όμως βρήκε το γκολ στο 39ο λεπτό.

Ένα πολύ ωραίο γκολ, που ξεκίνησε από την κερδισμένη μονομαχία του Σάστρε επί του Αλεξανδρόπουλου στη μεσαία γραμμή. Ο Τάισον έτρεξε με τη μπάλα, άνοιξε στον Μπάμπα, ο Ζίβκοβιτς είχε κάνει κίνηση εντός περιοχής και ο Πασχαλάκης απέκρουσε ασταθώς (η μπάλα «πήρε μέσα» το χέρι του).

Το άξιζε ο Δικέφαλος το γκολ βάσει της εικόνας του μέχρι εκείνο το σημείο του ντέρμπι, με τον Ζίβκοβιτς να συνεχίζει να σκοράρει και να φτάνει τα 9 γκολ στη σεζόν.

O ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο μέρος φτάνοντας από το 0-1 στο 0-4 και υποχρεώνοντας τους φίλους του Ολυμπιακού να αποχωρήσουν από το γήπεδο!

Ο Μπράντον Τόμας με δύο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά (56’ – 66’) έβαλε τον «Δικέφαλο» μπροστά με τρία γκολ για να έρθει η μαγική ενέργεια του Γιάννη Κωνσταντέλια να φτιάξει το 0-4 από τον Μάγκομεντ Οζντόεφ στο 78’ να γράψει το 0-4, σκορ που ισοδυναμούσε με τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού από τον μακρινό Ιανουάριο του 1976.

Ήρθε το γκολ του Φορτούνη στο 86ο λεπτό να μειώσει σε 1-4 και του Μασούρα στις καθυστερήσεις για το 2-4 και να χαλάσει αυτό το στατιστικό για τον ΠΑΟΚ, που έφυγε με μια μεγάλη νίκη από το Καραϊσκάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Κίνι (65′ Σολμπάκεν), Ρέτσος, Πορόζο, Ροντινέι, Εσε (83′ Καρβάλιο), Μαντί Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (46′ Μασούρας), Φορτούνης, Ποντένσε (72′ Σκάρπα), Ελ Καμπί (72′ Γιόβετιτς).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεζντιόρα, Σάστρε, Μεϊτέ (89′ Τσιγγάρας), Οζντόεφ (89′ Σβαμπ), Τάισον (73′ Κωνσταντέλιας), Μουργκ, Α. Ζίβκοβιτς (89′ Τζίμας), Μπράντον Τόμας (82′ Ντεσπόντοφ).