Ο ΠΑΟΚ καθάρισε στο «άψε-σβήσε» κι εύκολα (2-0) τον ΠΑΣ (videos)

Εύκολο βράδυ στην Τούμπα για τον ΠΑΟΚ, που επέστρεψε στις νίκες ύστερα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, βρίσκοντας από νωρίς δύο γκολ καταφέρνοντας να καθαρίσει την υπόθεση νίκη απέναντι σ’ έναν ΠΑΣ, που προσπάθησε να φανεί στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

Πριν από την έναρξη του αγώνα ένα ζήτημα για τον ΠΑΟΚ των 11 γκολ σε 10 αγώνες ήταν η απουσία των Νάρεϊ (4 γκολ) και Κούρτιτς (3 γκολ) που είχαν πετύχει τα 7 από τα 11 γκολ. Κι όμως, οι «ασπρόμαυροι», που μπήκαν από το πρώτο λεπτό με διάθεση να πιέσουν ψηλά την άμυνα του ΠΑΣ, βρήκαν δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά!

Αρχικά, ήταν ο Ίνγκασον αυτός που έβαλε την ομάδα του Λουτσέσκου μπροστά στο σκορ (8’ 1-0) με την κεφαλιά του Ισλανδού από την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ράφα Σοάρες. Στο επόμενο λεπτό ο Σάστρε έκανε την σέντρα, ο Ολιβέιρα ανατράπηκε από τον Σόρια και ο Σβαμπ από την «άσπρη βούλα» έκανε το 2-0 (10’).

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο τόσο από πλευράς ρυθμού όσο κι από πλευράς φάσεων. Ο ΠΑΣ βελτιωμένος σε σχέση με την εικόνα των πρώτων 45 λεπτών απείλησε πρώτος στο β’ μέρος (50’) με τον Κοτάρσκι να αντιδρά εξαιρετικά στο γύρισμα του Ροσέρο και τον ΠΑΟΚ να παίρνει και πάλι τον έλεγχο του αγώνα χωρίς, πάντως, να κατορθώνει να φτάσει σωστά στην εστία του Αθανασίου.

Ο Λουτσέσκου προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του φέρνοντας από τον πάγκο τους Φελίπε Σοάρες, Μπίσεσβαρ και Τόμας χωρίς να αλλάξει η εικόνα των γηπεδούχων που κρατούσαν άνετα το υπέρ τους 2-0.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κουλιεράκης (64’ Νάσμπεργκ), Ίνγκασον, Ράφα Σοάρες,, Σβαμπ, Ντάντας, Ελ Καντουρί (71’ Φελίπε Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (79’ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (79’ Τόμας).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Μπιλμπάο, Λώλης (81’ Παμλίδης), Λιάσος (91’ Τσίρης), Φοφανά (46’ Μορέιρα), Ροσέρο (91’ Τσάβος), Μπάλαν (64’ Σταματελόπουλος)