Football

Ο Παναιτωλικός πήρε ισοπαλία (2-2) από την ΑΕΚ και άφησε μόνο πρώτο τον ΠΑΟΚ στην κορυφή!

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0 μόλις στο 14′ με γκολ των Λιβάι Γκαρσία – Ελίασον, αλλά ο Παναιτωλικός μείωσε με πέναλτι του Ζοάο Πέδρο, ισοφάρισε στο 68′ με «οβίδα» του Μπαλτασάρα και το τελικό 2-2 άφησε την «Ενωση» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Μόλις στο 2′ μετά από σέντρα του Σιντιμπέ, ο Μπρούνο Ντουάρτε δεν απομάκρυνε καλά, η μπάλα έφτασε πλάγια μέσα στην περιοχή στον Λιβάι Γκαρσία και αυτός με σουτ που βρήκε λίγο και στον Λιάβα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για την Ένωση (0-1).

Η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε πάνω στον αγωνιστικό χώρο φτάνοντας και στο δεύτερο γκολ με τον Ελίασον στο 14′. Και τι γκολ, μια πραγματική ζωγραφιά, με τον Σουηδό εξτρέμ από δεξιά να συγκλίνει και να πιάνει ένα τρομερό φαλτσαριστό αριστερό στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Καπίνο για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι στο 37ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι. Μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Μλάντεν, ο οποίος την τσίμπησε και ο Μουκουντί στην προσπάθειά του να διώξει τον βρήκε με τον Ζοάο Πέδρο να εκτελεί εύστοχα από την άσπρη βούλα μειώνοντας σε 1-2 στο 37′.

Στο 63′ ο Οικονόμου δεν βρήκε καλά την μπάλα σε προβολή, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Μπαλντασάρα με μια σουτάρα που βρήκε λίγο και στον Μουκουντί ισοφάρισε σε 2-2 για τα «καναρίνια».

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Μπρούνο Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Χουάνπι (64′ Καρέλης), Μπαλντασάρα, Χατζηθεοδωρίδης (81′ Μπελεβώνης), Τορεχόν, Φρεντερίκο Ντουάρτε, Πέδρο (90′ Τσιγγάρας)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μοχαμάντι (86′ Φαν Βέερτ), Μουκουντί (86′ Μήτογλου), Βίντα, Σιντιμπέ (68′ Ρότα), Σιμάνσκι (68′ Γιόνσον), Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Ζίνι (68′ Τσούμπερ), Λιβάι Γκαρσία