Football

Μεγάλος ΠΑΟΚ! Ξέρανε την Άιντραχτ στο 92′ με ήρωα Κουλιεράκη!

Ο ΠΑΟΚ με τεράστια εμφάνιση και τον Ραζβάν Λουτσέσκου να παραδίδει μαθήματα τακτικής πέτυχε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-1, έκανε το «δυο στα δυο» στον όμιλο και μπήκε σε θέση οδηγού για την πρόκριση.

Την περασμένη Κυριακή στη Λεωφόρο ο «Δικέφαλος» έχασε τη νίκη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, απόψε ήταν η σειρά του να χτυπήσει στις καθυστερήσεις με τον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη και να παίρνει μια τεράστια νίκη που τον βάζει σε θέση οδηγού στον όμιλο.

Πριν ξεκινήσει το ματς στο άκουσμα της ενδεκάδας του ΠΑΟΚ δεν ήταν λίγοι εκείνοι που προβληματίστηκαν, άλλοι δυσανασχέτησαν, αλλά ο Λουτσέσκου ήξερε τι έκανε ξεκινώντας το ματς με πέντε αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Απέναντι σε μια ομάδα που παίζει «βρέξει – χιονίσει» με «3-4-3», ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος για τον Λουτσέσκου έμοιαζε να είναι το δίδυμο της μεσαίας γραμμής. Οι Τσιγγάρας και Σβαμπ ήταν αυτοί που τράβηξαν το κάρο στα προκριματικά του καλοκαιριού, ωστόσο ο Ρουμάνος τεχνικός επέλεξε, όπως και στο πρόσφατο παιχνίδι με τον Άρη, το δίδυμο Οζντόεφ και Μεϊτέ, πιστεύοντας ότι οι δύο τους θα μπορέσουν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις μιας δύσκολης αναμέτρησης, όπου ο ΠΑΟΚ, προφανώς, θα έπρεπε να αφήσει την μπάλα σε γερμανικά πόδια.

Στο δεξιό άκρο της άμυνας ξεκίνησε ο Αντρέ Βιεϊρίνια, που πριν από μια δεκαετία είχε αντιμετωπίσει ουκ ολίγες φορές την Άιντραχτ στα γήπεδα της Bundesliga, ενώ η έκπληξη είχε να κάνει με την παρουσία του Τόμας Μουργκ στο αρχικό σχήμα. Οι Κωνσταντέλιας και Ντεσπόντοφ έμειναν στον πάγκο, όπως και ο Μπράντον Τόμας για να ξεκινήσει στην κορυφή της επίθεσης ο Άλι Σαμάτα.

Ο Ντίνο Τοπμέλερ παρέταξε την Άιντραχτ με το κλασικό «3-4-3», τους Τούτα, Κοχ, Πάτσο οι τρεις στόπερ, στα άκρα τους Κνάουφ και Νκουκού, ενώ στην επίθεση ξεκίνησαν οι Χάουγκε, Μάρφους και Σαϊμπί.

Ο «Ζίλε» ξαναχτύπησε και έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ

Η Άιντραχτ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς (7’) με τον Νκουκού να πατάει περιοχή και το πλασέ του να στέλνει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ που είναι μια ομάδα η οποία αν σε τρέξει στο ανοικτό γήπεδο μπορεί να σου κάνει εύκολα το γκολ, άφησε την μπάλα σε γερμανικά πόδια, πίεζε ψηλά, απάντησε στις ευκαιρίες, με το πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Βιεϊρίνια (10’) και χτύπησε στο ανοικτό χώρο με τον Σαμάτα (15’), έφτασε στο γκολ, αλλά το VAR βρήκε τον Τανζανό για ένα… εκατοστό σε θέση οφσάιντ και το 1-0 έμεινε για λίγα λεπτά στο φωτεινό πίνακα της Τούμπας πριν επιστρέψει στο 0-0. Όχι, όμως, για πολύ…

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς είναι σε εκπληκτική φόρμα και το επιβεβαίωσε με το γκολ που έβαλε τον «Δικέφαλο» μπροστά στο σκορ (1-0). Με την απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Σέρβος επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και με το πρώτο γκολ στη φάση των ομίλων έφτασε τα 8 στη σεζόν!

Ο Κοτάρσκι με εντυπωσιακή απόκρουση στη βολίδα του Σκίρι κράτησε το μηδέν, με την Άιντραχτ να ψάχνει τρόπο να απαντήσει στο γκολ του Ζίβκοβιτς, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν σωστά τακτικά στημένος. Οι παίκτες του Λουτσέσκου -με Οζντόεφ και Μεϊτέ στα καλύτερά τους- κατάφερναν να κρατούν τους αντιπάλους τους μακριά από την «ασπρόμαυρη» εστία.

Ένα λάθος, ένα γκολ και… 1-1

Ο Κοτάρσκι ήταν εκεί και στο επικίνδυνο πλασέ του Μαρμούς (62’), με τον Λουτσέσκου στο επόμενο πεντάλεπτο να παρεμβαίνει στο ματς φέρνοντας από τον πάγκο τους Σβαμπ και Κωνσταντέλια. Το ματς είχε πολύ δρόμο.

Το λάθος του Κουλιεράκη έφερε τον Μαρμούς απ’ το πουθενά φάτσα με τον Κοτάρσκι. Ο Αιγύπτιος φορ της Άιντραχτ εκτέλεσε και στο 68ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 για την Άιντραχτ.

Η εξιλέωση του Κουλιεράκη και 2-1

Ο ΠΑΟΚ έψαχνε τρόπο να ξεπεράσει το σοκ της ισοφάρισης και να φτάσει σ’ ένα δεύτερο γκολ. Ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς και τον Ντεσπόντοφ, με τον Κοτάρσκι ξανά να λέει «όχι» στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαϊμπί. Όπως, είπε «όχι» και ο Τραπ στην κεφαλιά του Σβαμπ με τον Εκονγκ να μην μπορεί να την στείλει στα δίχτυα.

Όμως, το ποδόσφαιρο είναι τόσο ωραίο σπορ, γεμάτο ανατροπές και συγκινήσεις. Μια τέτοια ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η μπάλα στρώθηκε στο δεξί πόδι του Κουλιεράκη που την έστειλε στα δίχτυα, έγραψε το 2-1 και εξιλεώθηκε για το λάθος του στο γκολ της Άιντραχτ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Έκονγκ, Κουλιεράκη, Μπάμπα, Οζντόεφ (67’ Σβαμπ), Μεϊτέ (77’ Τσιγγάρας), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (67’ Κωνσταντέλιας), Τάισον (77’ Ντασπόντοφ), Σαμάτα (85’ Τόμας).

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Ντίνο Τοπμέλερ): Τραπ, Κνάουφ, Τούτα, Κοχ, Πάτσο, Νκουκού (46’ Μπούτα), Λάρσον, Σκάρι, Χάουγκε (61’ Εμπιμπέ), Μαρμούς (76’ Ν’ Γκανγκάμ), Σαϊμπί (90’ Χασέμπε)