Με «σπασμένα τα φρένα» ο εκπληκτικός Βόλος!

Το… θαύμα του Βόλου στην εφετινή Super League συνεχίζεται. Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου πέρασε και από το Περιστέρι, με 2-0 επί του Ατρόμητου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής, έφτασε τις 6 συνεχόμενες νίκες (με το ματς Κυπέλλου με τον Ιωνικό) και τα 7 παιχνίδια αήττητη (έξι στο πρωτάθλημα) και στο -4 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, που παίζει την Κυριακή (23/10, 19:30) με τον Άρη.

Οι φιλοξενούμενοι, που μετά το 20ό λεπτό άρχισαν να γίνονται πιο επιθετκοί, είχαν μία ακόμη καλή προσπάθεια στο 39΄ με το σουτ του Μπαριέντος να περνά λίγο άουτ και στο 40΄ άνοιξαν το σκορ.

Μετά από πίεση που άσκησαν οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου έκλεψαν τη μπάλα με τον Κεσχρίντα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Γιαννιώτη. Ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου απέκρουσε προσωρινά, η μπάλα έφτασε στον Ντέλετιτς ο οποίος με σουτ «έγραψε» το 0-1. Ήταν το 5ο του γκολ σε 9 ματς με την φανέλα του Βόλου…

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Κόουλμαν μπήκε δυνατά στο γήπεδο με στόχο να ισοφαρίσει γρήγορα. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 52΄ με τον Φριντζόνσον, ο οποίος στο τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν πλάσαρε πάνω στον γκολκίπερ του Βόλου.

Κι ενώ οι γηπεδούζοι πίεζαν, στο 54΄ ο Βόλος στην πρώτη του επιθετική προσπάθεια στην επανάληψη πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Από το γύρισμα του Τσοκάνη στο 54΄ ο Φερνάντες δε δυσκολεύτηκε από το ύψος του πέναλτι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Τεράστια ευκαιρία για να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς έχασε ο Ατρόμητος στο 63΄ με τον Κλωναρίδη να σημαδεύει το δοκάρι του Κλέιμαν (η μπάλα βρήκε όσο χρειαζόταν στα χέρια του για να μην καταλήξει στα δίχτυα).

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς

Κίτρινες: Μαυρομμάτης, Γκονζάλες – Σιέλης, Μπαριέντος

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Μαυρομμάτης, Σουάρεθ, Γκονζάλες, Κουέν (69΄ Τζαβίδας), Μουνίθ (26΄λ.τρ. Φριντζόνσον), Κλωναρίδης, Ροτάριου (46΄ Ρομπάιγ), Κιάρτανσον

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μεθκίδα (62΄ Νόκερτ), Ντέλετιτς (73΄ Πίρινεν), Φερνάντες, Οζέγκοβιτς (87΄ Κούτσιας)