Η Φραπάρ «εκτέλεσε» τον Άρη και χάρισε το κύπελλο στον Παναθηναϊκό

Με εννέα παίκτες, ελέω της τραγικής Γαλλίδας Στεφανί Φραπάρ, ο Άρης δεν άντεξε και ο Παναθηναϊκός με το buzzer beater γκολ του Γιώργου Βαγιαννίδη στο 90′ +7′ νίκησε 1-0 στον τελικό του Πανθεσσαλικού και κατέκτησε το 20ο τρόπαιο στην ιστορία του.

Η Γαλλίδα διαιτητής εκτέλεσε «εν ψυχρώ» τον Άρη αφήνοντάς τον με εννιά παίκτες στο τελευταίο εικοσπεντάλεπτο του τελικού. Αρχικά απέβαλλε στο 66ο λεπτό τον Νταρίντα με ανύπαρκτη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πέντε λεπτά αργότερα απέβαλλε απευθείας τον Ζουλ ανακαλύπτοντας χτύπημα με τις τάπες πάνω στον Μπακασέτα. Από το 51ο λεπτό είχε αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη τον Κώτσιρα.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πιέσει περισσότερο τον Άρη, απ’ την στιγμή που απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 90’+3’ ο Μπακασέτας είχε πλασέ έξω απ’ την περιοχή το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο, οι «πράσινοι» βρήκαν το γκολ που έψαχναν με μία άρτια οργανωμένη επίθεση. Από ντρίμπλα και πάσα του Μπερνάρ προς τον Χουάνκαρ, ο Ισπανός γύρισε την μπάλα στο πίσω δοκάρι κι ο Γιώργος Βαγιαννίδης με μία τρομερή εκτέλεση έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό και χάρισε το Κύπελλο τους «πράσινους».

Διαιτητής: Στεφανί Φραπάρ (Γαλλία)

Κίτρινες: 36’ Κώτσιρας, 43’ Τσέριν, 90’+3’ Χουάνκαρ – 15’ Νταρίντα, 36’ Ζαμόρα, 42’ Μοντόγια, 90’+2’ Μορόν

Αποβολές: 51’ Κώτσιρας (2η κίτρινη) – 65’ Νταρίντα (2η κίτρινη), 71’ Ζουλ (απευθείας αποβολή)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Τσέριν, Μαντσίνι (62’ Βαγιαννίδης), Μπακασέτας, Μπερνάρ, Ιωαννίδης

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Ζουλ, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Μανού Γκαρθία (68’ Βερστράτε), Ζαμόρα, Μορόν