Go Ahead Eagles – ΠΑΟΚ 2-1: Τα κέφια του Τάισον το μόνο κέρδος (video)

Αφού ο Ολλανδός οδηγός του λεωφορείου της αποστολής του ΠΑΟΚ κατόρθωσε να βρει το δρόμο για το γήπεδο και μετά την απαραίτητη παράταση είκοσι λεπτών, ο αγώνας στην περιοχή του Ζούτφεν ξεκίνησε υπό αφόρητη ζέστη και το θερμόμετρο να έχει «σκαρφαλώσει» στους 33 βαθμούς Κελσίου.

Τα βλέμματα των φίλων του ΠΑΟΚ, που και σήμερα έδωσαν το «παρών» στο δεύτερο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, ήταν στραμμένα πάνω στον Γουίλιαμ Τροστ-Εκονγκ, που με το 95 (και όχι το 15) στην πλάτη έκανε το (ανεπίσημο) ντεμπούτο με την «ασπρόμαυρη» φανέλα.

Ο Νιγηριανός κεντρικός αμυντικός πήρε τα πρώτα λεπτά σ’ ένα παιχνίδι δείχνοντας εμφανή έλλειψη ρυθμού, την ώρα που οι φίλοι του «Δικεφάλου» ζητούσαν επιτακτικά «κάντε καμιά μεταγραφή»!

Η ζέστη επηρέασε την απόδοση των 22 ποδοσφαιριστών και αυτό ήταν εμφανές από το πρώτο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ είχε μια διπλή καλή στιγμή στο 27ο λεπτό, αλλά ο Μπράντον Τόμας νικήθηκε από τον Ντε Λάνγκε, ενώ το σουτ του Άντρια Ζίβκοβιτς κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Μέσα σ’ όλα ο «Δικέφαλος» έχασε τον Ντάγκλας Αουγκούστο στο 29ο λεπτό, με τον Βραζιλιάνο να αποχωρεί από το γήπεδο και να πιάνει τον οπίσθιο μηρό του, δείχνοντας ότι αισθανόταν ενοχλήσεις στο συγκεκριμένο σημείο.

Ο Λουτσέσκου δεν το ρίσκαρε και έριξε στο ματς τον Στέφαν Σβαμπ, με τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς να λέει «όχι» στο δυνατό σουτ του Γιανσάνα, αλλά να νικιέται από την… καραμπόλα πάνω στο σώμα του Σο, μετά την κεφαλιά του Λίντμπεργκ, με τους Ολλανδούς να μπαίνουν μπροστά στο σκορ με τυχερό τρόπο (1-0).

Οι Γκόου Αχέντ Ιγκλις έφτασαν κοντά και στο 2-0, αλλά και πάλι η αντίδραση του Ζίβκο Ζίβκοβιτς ήταν εντυπωσιακή στο σουτ του Μπρόουν, με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μη βρίσκουν τρόπο να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να δίνει επιπλέον χρόνο συμμετοχής στους Λύρατζη, Ρ. Σοάρες, Τσιγγάρα, Τάισον και Μουργκ προχωρώντας σε μόλις πέντε αλλαγές ρίχνοντας στο ματς τους Ταλιχμανίδη, Κουλιεράκη, Μιχαηλίδη, Κωνσταντέλια και Γκορντεζιάνι.

Το σενάριο του πρώτου φιλικού με την Στεάουα επαναλήφθηκε και στην σημερινή αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αντέδρασε στο β’ μέρος. Από την ασίστ του Τάισον ο Σβαμπ με κεφαλιά ισοφάρισε στο 48ο λεπτό σε 1-1.

Οι «ασπρόμαυροι», όπως και στο πρώτο φιλικό την περασμένη Τετάρτη (5/7), ήταν εμφανώς καλύτεροι και άγγιξαν την ανατροπή με τον Τάισον, αλλά από το σουτ του Βραζιλιάνου η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αντί ο Τσαούσης να κάνει το 1-2 σε μια καλή προσπάθεια του νεαρού αριστερού μπακ, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε αυτός πίσω στο σκορ στο 70ο λεπτό, με το εκπληκτικό σε εκτέλεση γκολ του Αντεκάνιε, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ταλιχμανίδη.

Η συνεργασία του Βιεϊρίνια με τον Κωνσταντέλια έφερε τον μικρό σε θέση βολής, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς (46’ Ταλιχμανίδης), Λύρατζης (62’ Βιεϊρίνια), Έκονγκ (46’ Κουλιεράκης), Νάσμπεργκ (46’ Μιχαηλίδης), Ράφα Σοάρες (62’ Τσαούσης), Τσιγγάρας 962’ Γιαξής), Αουγκούστο (29’ Σβαμπ), Τάισον (71’ Π. Τζίμας), Μουργκ (62’ Βρακάς), Α. Ζίβκοβιτς (46’ Κωνσταντέλιας), Τόμας (46’ Γκορντεζιάνι).

Η ενδεκάδα των Γκόου Αχέντ Ιγκλς στο πρώτο ημίχρονο: Ντε Λάνγκε, Κάιπερς, Λίντμπεργκ, Σέρα, Σόου, Μπλόμε, Γιανσάνα, Αμόφα (29’ Λακρουά), Έβερινκ, Σάατχοφ, Μπρέουμ.

H ενδεκάδα των Γκόου Αχέντ Ιγκλις στο δεύτερο ημίχρονο: Ντε Λάνγκε. Τζέιμς, Ρόμενς, Αντεκάνιε, Αβεντισιάν, Λακρουά, Β. Έντβαρντσεν, Άλβαρες, Σόου, Σάατχοφ, Ντέρκσεν, Μπέρενσοτ, Σμιτς, Γκαφούρ.