Φουλ για την «κούπα» τα «αετόπουλα» της Κ15 του ΠΑΟΚ (vid)

Η Κ15 του ΠΑΟΚ συνεχίζει την πορεία της προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος υποδομών της Superleague και το εμπόδιο της ΑΕΚ στον ημιτελικό του Final Four αποδείχθηκε πολύ χαμηλό για τους «ασπρόμαυρους» των Ορφανού και Μπίκα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς και κατάφερε με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος, να επικρατήσει με 3-0 της ΑΕΚ και να πανηγυρίσει την πρόκριση στον τελικό του Final 4, έπειτα από δύο χρόνια

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει το πρώτο γκολ στο 53’. Επειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ελευθεριάδη, ο Πάνος πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καπλανίδη, για το 1-0.

Η ομάδα των Ορφανού και Μπίκα δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε μάλιστα να βρει ακόμη δύο φορές τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Συγκεκριμένα, στο 74’ ο Τσιώτας έκανε τη σέντρα και ο Κοσιάβελος με προβολή έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας. Οι «ασπρόμαυροι» δύο λεπτά αργότερα ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Τσιώτας εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Καπλανίδη να μην μπορεί να αντιδράσει.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, με την Κ15 του ΠΑΟΚ να αποκλείει την ΑΕΚ και να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό (23/03, 15:00) του Final 4 στο Αγρίνιο, περιμένοντας τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (20/03, 14:00).

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Μπελερής, Τσιότας, Βυρσωκινός, Κοσίδης, Μύθου, Ελευθεριάδης, Τσίτσιλας, Πάνος, Θεοφίλου, Τσιφούτης, Ντούνγκα.