Final Four – K17: Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ πάει για το repeat (video)

Η ομάδα Κ17 του ΠΑΟΚ απέναντι στον Ολυμπιακό, την Κυριακή (11/6-17:00), θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της, στον τελικό του φετινού Final Four που διεξάγεται στο Βόλο.

Οι «ασπρόμαυροι» του Πέτρου Τσιαπακίδη ανώτεροι από το πρώτο λεπτό επικράτησαν με 1-0 της ΑΕΚ στο δεύτερο ημιτελικό και χάρη στο γκολ του Καλαϊτσίδη στο 57ο λεπτό πήραν το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο πρώτο μέρος κάτι που αποτυπώθηκε και στις τελικές που καταγράφηκαν με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν 10 έναντι μόνο 2 της ΑΕΚ, αλλά τον «Δικέφαλο του Βορρά» να μην φτάνει στο γκολ, με καλύτερη στιγμή την έμπνευση και το φαλτσαριστό σουτ του Τσομπάνη, που υποχρέωσε τον τερματοφύλακα της Ένωσης, Αναργύρου, να «απογειωθεί» και να διώξει σε κόρνερ.

Στο 37ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» υποχρεωτικά πήγαν σε αλλαγή τερματοφύλακα, καθώς ο Τσιντόλης αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και αποχώρησε δακρυσμένος με συμπαίκτες και αντιπάλους να τον αγκαλιάζουν.

Στη πρώτη φάση του β’ μέρους ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ, που τελικά του χάρισε τη νίκη. Από την εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Τσομπάνη, ο Καλαϊτσίδης βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Ο χρυσός σκόρερ έτρεξε στον πάγκο και αφιέρωσε το γκολ στον τραυματία Τσιντόλη.