Αστέρας Τρ. – Πανσερραϊκός 0-2: Αλμα πρόκρισης στους «8» για τα «λιοντάρια»

Με εντυπωσιακή εμφάνιση και «καθαρή» νίκη με 2-0 ο Πανσερραϊκός πέρασε από την Τρίπολη και έβαλε βάσεις πρόκρισης στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία νίκησε τον Αστέρα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», λίγες μόνο μέρες μετά την ήττα με 1-0 για το πρωτάθλημα στο ίδιο γήπεδο, χάρη στα γκολ του Ματίας Τομάς και του Μάριου Σοφιανού.

«Παίξαμε ακριβώς όπως και στο πρωτάθλημα», υποστήριξε ο Ουρουγουανός προπονητής του Πανσερραϊκού, που είδε τον συμπατριώτη του, Τομάς, να σκοράρει στο 38ο λεπτό και να βάζει μπροστά στο σκορ τα «λιοντάρια». Ο Μασαρίποφ με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Τομάς και αυτός με ένα υπέροχο ψιλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 56ο λεπτό ήταν η σειρά του Σοφιανού να σκοράρει και να δώσει αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Μετά από ωραία ανάπτυξη των φιλοξενούμενων και εξαιρετική κάθετη του Χατζηστραβού, ο Σοφιανός με υπέροχο πλασέ μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκρόζντανιτς (56′ Καστάνιο), Ατιένθα, Ρουμπέ, Χουχούμης, Αλάγκμπε (46′ Μουνάφο), Σουρλής (25′ λ. τρ. Βαλιέντε), Ζούγλης, Σίτο (46′ Καλτσάς), Κρεσπί (46′ Μπαρτόλο), Μιριτέλο.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Γκοτζαμανίδης (63′ Μασκανάκης), Θυμιάνης, Πεταυράκης, Τσαγκαλίδης (6′ λ. τρ. Δεληγιαννίδης), Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός, Μασαρίποφ (46′ Χατζηστραβός), Τομάς (82′ Οικονόμου), Μπαΐροβιτς (63′ Άλεξιτς).