Αμπερντίν – ΠΑΟΚ 2-3: Μυθική ανατροπή και τώρα πιάστε τον…!

Ανατροπάρα πρόκρισης που δύσκολα θα βρεις στην ευρωπαϊκή ιστορία του πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο «Pittodrie Stadium» απέναντι στην Αμπερντίν. Ο «Δικέφαλος» βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 58ο λεπτό, ωστόσο ολοκλήρωσε μια μυθική ανατροπή στο 96ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στέφαν Σβαμπ, που έγραψε το τελικό 2-3.

Ο Δικέφαλος πήγε στο Αμπερτίν αρχικά για να κάνει το «3 στα 3» στον όμιλο και να βάλει τις βάσεις για την πρωτιά. Επιπλέον ο «Δικέφαλος» ήθελε να δώσει συνέχεια στο σερί του. Το έκανε με πολύ κόπο, ιδρώτα και ένα χιτσκοκικό φινάλε, φτάνοντας με δραματικό τρόπο τις έξι διαδοχικές νίκες στο UEFA Europa Conference League ενώ είναι αήττητος στα δέκα τελευταία παιχνίδια του στην διοργάνωση, έχοντας να επιδείξει σε αυτό το διάστημα 7 νίκες και 3 ισοπαλίες.

Το πρώτο μέρος ήταν ένας «ασπρόμαυρος» μονόλογος, με τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης (η κατοχή έφτασε σε κάποια σημεία του 45λεπτου το 73% υπέρ της ελληνικής ομάδας), αλλά και ένα… τείχος μπροστά τους.

Ο Μπάρι Ρόμπσον γνωρίζοντας ότι απέναντι του έχει μια ποιοτική ομάδα αποφάσισε να της δώσει την μπάλα και να κλείσει με κάθε τρόπο όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Ρόος. Μόνο μία ατομική ενέργεια ή μια στατική μπάλα θα έδινε τη λύση για τους «ασπρόμαυρους».[/caption]

Εφτασαν κοντά δύο φορές, χάρη στα μαγικά του Γιάννη Κωνσταντέλια, ο οποίος στο 12ο λεπτό επιχείρησε να πετύχει το γκολ της χρονιάς, ωστόσο είδε την μπάλα μετά τη μαγική ενέργεια του να σταματάει στο κάθετο δοκάρι της Αμπερντίν.

Ο ΠΑΟΚ μέσα σε δώδεκα λεπτά βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη. Για πρώτη φορά στη σεζόν οι «ασπρόμαυροι» ήταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ, πληρώνοντας την συνολική αδράνεια τους. Στη μοναδική επίθεση που οι γηπεδούχοι άλλαξαν πάνω από δυο πάσες, έφτασαν στο 1-0 με τον Μιόφσκι και στο 58ο λεπτό ήρθε ο Πολβάρα να γράψει το 2-0.

Λες και είχε μπει στο γήπεδο άλλη ομάδα στο δεύτερο μέρος. Ο Λουτσέσκου έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές (Μπάμπα, Οζντόεφ και Σαμάτα), αλλά τη λύση την έδωσε η τέταρτη αλλαγή του (Ντεσπόντοφ) στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Από την ασίστ του Κωνσταντέλια ο Βούλγαρος μείωσε σε 2-1 και μπροστά υπήρχαν είκοσι λεπτά για τη μεγάλη ανατροπή.

Στο 84ο ήρθε ο Αντρέ Βιεϊρίνια με το 50ο γκολ του με την «ασπρόμαυρη» φανέλα να ισοφαρίσει σε 2-2 και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Οζντόεφ κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Στέφαν Σβαμπ ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή για τον «Δικέφαλο»!

Αμπερντίν (Μπάρι Ρόμπσον): Ρόος, Ντέβλιν, Γκάρντενμαν, Ρούμπεζιτς, Γιένσεν, ΜακΚένζι, Πολβάρα (73’ Χέιζ), Σίνι, Μπάραν (73’ Κλάρκσον), ΜακΓκράθ, Μιόφσκι (73’ Ντουκ).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Έκονγκ, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (64’ Μπάμπα), Τσιγγάρας (64’ Οζντόεφ), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον (73’ Ντεσπόντοφ), Τόμας (64’ Σαμάτα).

Διαβάστε περισσότερα: «ΡΑΖΒΑΝ ΛΟΥΤΣΕΣΚΟΥ DOUBLE PAOK».