Football

Άιντραχτ – ΠΑΟΚ 1-2: Ενας «Δικέφαλος» από ατσάλι «πέταξε» για τους «16» της Ευρώπης!

Eνας ΠΑΟΚ από ατσάλι έγραψε ιστορία στη Γερμανία και πέτυχε ακόμη ένα θαύμα στην Ευρώπη τη φετινή σεζόν αφού επικράτησε με 2-1 της Άιντραχτ και κατέκτησε την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο του Conference League, που του έδωσε την απευθείας πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος» πήγε στη Φρανκφούρτη με στόχο να μη χάσει, αλλά κατόρθωσε με τεράστια προσπάθεια και μεγάλη εμφάνιση να φύγει νικητής από το WaldSrtadion και να βρίσκεται με το σπαθί του στους «16» του Conference League, όντας αήττητος από το ξεκίνημα της φετινής ευρωπαϊκής πορείας του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε σχετικά καλά στο ματς, οι παίκτες του Λουτρέσκου προσπαθούσαν να απορροφήσουν την πίεση της Άιντραχτ, η εντολή στον Μουργκ ήταν να πιέζει μαζί με τον Σαμάτα την πρώτη πάσα και να μην επιτρέπουν στους τρεις κεντρικούς αμυντικούς της γερμανικής ομάδας να χτίζουν το παιχνίδι από την άμυνα.

Ο προσανατολισμός των γηπεδούχων ήταν ξεκάθαρος στα πρώτα λεπτά. Στοχευμένα πήγαν στα αριστερά της άμυνας του ΠΑΟΚ. Να χτυπήσουν το δίδυμο Σοάρες – Τάισον. Από εκεί ο Μαρμούς αστόχησε στο 10’ και ένα λεπτό αργότερα ο Σαΐμπι υποχρέωσε τον Κοτάρσκι στην πρώτη μεγάλη επέμβαση.

Η φάση με το δοκάρι του Κουλιεράκη, που ήταν σε θέση οφσάιντ, έδειξε ότι ο ΠΑΟΚ μπορούσε να πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και να απειλήσει την Άιντραχτ, μετά την σωτήρια παρέμβαση του Βιεϊρίνια πάνω στη γραμμή, ο Κοτάρσκι ήταν αυτός που κρατούσε όρθιους τους «ασπρόμαυρους», που έφτασαν στο 29ο λεπτό πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Τραπ ενήργησε σωστά στο έξυπνο πλασέ του Μουργκ.

Η ευκαιρία με τον Μουργκ ήταν άλλη μια απόδειξη, ότι ο ΠΑΟΚ μπορούσε να γίνει πιο απειλητικός για την εστία του Τραπ. Οι δύο τερματοφύλακες έδειχναν πως ήταν σε πολύ καλή βραδιά, με τον Κοτάρσκι λίγο αργότερα να νικάει από κοντά τον Μαρμούς.

Στα πρώτα 45 λεπτά ο ΠΑΟΚ κρατούσε το αποτέλεσμα που ήθελε, με κορυφαίους τους Κοτάρσκι και Βιεϊρίνια, έπρεπε όμως να μπει στο ματς περισσότερο ο Μεϊτέ και ο Ράφα Σοάρες να γινόταν πιο αποφασιστικός, ενώ χρειαζόταν μια πιο πειστική απάντηση στο μαρκάρισμα του Ενκουκού.

Ο Μουργκ απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 51ο λεπτό, ο Αυστριακός ήταν πρωταγωνιστής και στη δεύτερη μεγάλη στιγμή του ΠΑΟΚ στο ματς, μέχρι την στιγμή που οι κεντρικοί αμυντικοί της Άιντραχτ, Τούτα και Σμόλτσιτς, μπερδεύτηκαν και ένας άλλος κεντρικός αμυντικός, ο Τόμας Κεντζιόρα, με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τραπ για το 0-1!

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και η χαρά των «ασπρόμαυρων» δεν κράτησε πάνω από τρία λεπτά. Η άμυνα του ΠΑΟΚ πιάστηκε στον ύπνο και ο Μαρμούς με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 στο 58ο λεπτό.

Ο «Δικέφαλος» γλίτωσε από ένα δεύτερο γκολ για μερικά εκατοστά, το μομέντουμ από τη γρήγορη ισοφάριση ήταν ξεκάθαρα με την Άιντραχτ. Οι παίκτες του Λουτσέσκου έπρεπε να ηρεμήσουν και να ξανά βρουν τα πατήματά τους.

Ο Λουτσέσκου είδε το πρόβλημα και έφερε από τον πάγκο Κωνσταντέλια και Μπράντον Τόμας, θέλοντας να εκμεταλλευτεί με την ταχύτητα των δύο τυχόν κενούς χώρους που θα άφηναν οι γηπεδούχοι, που συνέχιζαν να πιέζουν αναζητώντας το δεύτερο γκολ.

Αυτός που βρήκε το δεύτερο γκολ ήταν ο ΠΑΟΚ! Με πρωταγωνιστή τον «Ντέλια» που «τσίμπησε» την μπάλα και την έστρωσε στον Μπράντον, από το σουτ του Ισπανού ο Ζίβκοβιτς πήρε το ριμπάουντ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 και έβαλε φωτιά στην κερκίδα των ΠΑΟΚτσήδων!

Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έφτασε τα 11 γκολ στη σεζόν και τα 12 γκολ στα ευρωπαϊκά κύπελλα με την «ασπρόμαυρη» φανέλα.

Ο Κοτάρσκι είχε ακόμη μια μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Σαϊμπί, στο 85’ ο Μαρμούς αστόχησε μόνος με την εστία, ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη που τον έστειλε στους «16» του Europa Conference League!

Άιντραχτ (Ντίνο Τόπμέλερ): Τραπ, Πάτσο, Σμόλτσιτς, Τούτα, Ενκουνκού, Λάρσον, Σκίρι (54’ Γιάκιτς), Εμπιμπέ (87’ Φέρι), Γκέτσε (74’ Μπούτα), Τσαΐμπι, Μαρμούς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (80’ Εκονγκ), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Μεϊτέ, Οζντόεφ (80’ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (66’ Κωνσταντέλιας), Τάισον (83’ Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (67’ Τόμας).