Μια απόφαση-ντροπή έκρινε τον τελικό της Κ15

Ήταν ένας τελικός με παιδιά που δεν έχουν κλείσει καλά καλά το 15ο έτος της ηλικίας τους. Πρόσφερε συγκινήσεις, είχε σασπένς, ένταση, γκολ, ευκαιρίες, καλό ρυθμό μέχρι που φτάσαμε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα παιδιά έπαιζαν, ίδρωναν τη φανέλα, έκαναν λάθη, προσπαθούσαν, χαιρόντουσαν γι’ αυτό που έκαναν, πάλευαν για να κατακτήσουν έναν τίτλο, που σ’ αυτές τις ηλικίες έχει πολύ μικρή σημασία.

Σ’ εκείνο το λεπτό ο διαιτητής Τσοπλάκος αποφάσισε, κατά κύριο λόγο αυτός και κατά δεύτερον ο βοηθός του, να δοθεί ένα πέναλτι, που θα το ζήλευαν ο… Αλεξανδρής και ο Γιαννακόπουλος. Από τα ένδοξα χρόνια…

Το πέναλτι δόθηκε υπέρ του Ολυμπιακού, που από το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν πίσω στο σκορ με 2-1, καθώς ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο του τελικού είχε γυρίσει το ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται στο πρώτο μέρος με 0-1.

Στο 85’ ο διαιτητής από το Αγρίνιο έδωσε ένα πέναλτι για φάουλ δύο μέτρα έξω από την περιοχή, προφανώς, επηρεασμένος από τη θεαματική βουτιά του νεαρού επιθετικού του Ολυμπιακού, που τελικά στη διαδικασία των πέναλτι κέρδισε το πρωτάθλημα υποδομών της Super League με 5-4.

Παρεμπιπτόντως, ο διαιτητής Κώστας Τσοπλάκος είναι αυτός που τον περασμένο Νοέμβριο έσωσε τη ζωή ποδοσφαιριστή σε αγώνα του τοπικού πρωταθλήματος της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Αιτωλοακαρνανίας.

Με την ΕΠΟ και την ΚΕΔ να τον τιμούν για την συγκεκριμένη πράξη.