Basketball

Σίξερς – Σέλτικς 116-115: Ένας Χάρντεν απ’ τα παλιά είπε ξανά την τελευταία λέξη (videos)

Ο Τζέιμς Χάρντεν με 42 πόντους (6/9 τρίποντα), ανάμεσά τους και το τρίποντο της επικράτησης, μαζί με τον Τζόελ Εμπίντ που σταμάτησε στους 34 πόντους οδήγησαν τους Φιλαδέλφεια 76ερς στην ισοφάριση της σειράς (2-2) με τους Μπόστον Σέλτικς επικρατώντας 116-115 στην παράταση.

Με τον Τζέισον Τέιτουμ να βρίσκει ρυθμό η ομάδα της Βοστώνης επέστρεψε από το -16, μείωσαν τη διαφορά και με σερί 10-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ 98-96.

Δυο βολές του Σμαρτ έκαναν το 107-105 και ο Χάρτεν ισοφάρισε με λέι απ, 15.9 δεύτερα πριν το τέλος, ο Σμαρτ είχε το τρίποντο μιας πιθανής νίκης, αλλά αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση.

Με τους Σέλτικς μπροστά στο σκορ με 112-11, ο Εμπίντ πήγε στις βολές (56 δεύτερα πριν το τέλος). Ευστόχησε και στις δύο και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (113-112).

Ένα μεγάλο τρίποντο του Τέιτουμ (33 δεύτερα στο ρολόι) έκανε το 115-113, με το κοινό να ζητάει επιθετικό φάουλ του σκόρερ πάνω στον Μάξεϊ.

Ο Χάρντεν απάντησε στα 18.3 με το δικό του τρίποντο (116-115), με τον Σμαρτ να ευστοχεί στο φινάλε, αλλά το σουτ ήταν εκτός χρόνου.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-19, 59-50, 92-83, 107-107 (κ.α.), 116-115 (παρ.)

Στις εξέδρες βρέθηκε, μετά από πρόσκληση του Χάρντεν και ο Τζον Χάο, ένα από τα θύματα (έμεινε παράλυτος) του μακελειού στο Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν.