Basketball

Περιστέρι – ΠΑΟΚ: 78-63: Οι απουσίες τον λύγισαν στο τέλος…

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 78-63 από το Περιστέρι, στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι, που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα.

Χρήσιμα συμπεράσματα για τον κόουτς Φώτη Τακιανό, σε ένα τεστ με μεγάλο βαθμό δυσκολίας, που έγινε ακόμη μεγαλύτερος λόγω των απουσιών (Μαργαρίτης και Σχίζας, λόγω ίωσης, δεν ακολούθησαν την αποστολή και έμειναν στη Θεσσαλονίκη), αλλά και του τραυματισμού του ΜακΝις.

Ο Αμερικανός σέντερ πέτυχε 8 πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει στη συνέχεια, καθώς γύρισε το πόδι του και δεν έπαιξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκε 23-25 στο πρώτο δεκάλεπτο, δημιούργησε διαφορά ακόμη και 8 πόντων (29-37) στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, ωστόσο στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά (46-43).

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις 6 πόντους στην 3η περίοδο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 (59-49) στο 30΄ και δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στη συνέχεια, με προφανή την επίδραση και της κούρασης στην προσπάθεια της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 46-43, 59-49, 78-63

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin: Μίτρου-Λονγκ 2, Ράγκλαντ 10 (1), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Ξανθόπουλος 2, Χαντς 15, Πουλιανίτης 2, Κασελάκης 12, Ρένφρο 12, Γουίλιαμς 5 (1), Χουγκάζ 9 (1), Ζούγρης 4.

ΠΑΟΚ mateco: Φλάτεν 8 (2), Γκίλμορ 8, ΜακΝις 8, Χάρισον 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 13, Φρίντρικσον, Αρσενόπουλος 2, Σωτηρίου 12, Μπελιάουσκας 8 (2).

Το μεσημέρι της Κυριακής (13:00 στο Κ.Γ. Γλυφάδας), ο ΠΑΟΚ θα δώσει νέο φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο το Λαύριο.