ΠΑΟΚΑΡΑ «άλωσε» την Προύσα και τώρα «όλα για όλα» στο «Παλατάκι»!

Με ψυχή και πάθος ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος στο θρίλερ των δύο παρατάσεων στην Προύσα και με τη νίκη 88-87 επί της Τόφας ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των play-ins του BCL και την ερχόμενη Τρίτη (16/1) στο «Παλατάκι» θα έχει την ευκαιρία να σφραγίσει την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Με τεράστια αποθέματα ψυχής οι «ασπρόμαυροι» του Φώτη Τακιανού πήραν σπουδαίο διπλό στην Προύσα την ώρα που όλοι τους είχαν ξεγραμμένους, μετά την ήττα με 32 πόντους στην έδρα τους στο πρώτο ματς, μετά την εντός έδρας ήττα-σοκ από το Μαρούσι, αλλά και την απώλεια των Σμιθ-Άλστον.

Στην Προύσα έσπασαν καρδιές. Στην κανονική διάρκεια ο ΠΑΟΚ πήρε την τελευταία επίθεση, όμως ο Χάρισον δεν μπόρεσε να βρει στόχο, με το ματς να οδηγείται στην παράταση (70-70).

Στην πρώτη παράταση ο Χάρισον ήταν εκεί ισοφαρίζοντας σε 78-78, με τον Ουίνστον να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Στη δεύτερη παράταση το τρίποντο του Τσιακμά δημιούργησε το 81-83, όμως τα χαμένα ριμπάουντ έδωσαν τρεις ευκαιρίες επίθεσης στην Τόφας, που προσπέρασε με τρίποντο του Μέι (84-83). Όντας ψύχραιμος στις βολές (3/3) ο Φρίντρικσον έκανε το 85-88, ο Ντένμον μείωσε (87-88), ο ΜακΝίς έβγαλε την άμυνα, ο Μπελιάουσκας έχασε το τρίποντο και στα 6” ο Σάκιτς εκτέλεσε από τα 8+ μέτρα, αστοχώντας, με τη νίκη να καταλήγει σε «ασπρόμαυρα» χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 32-31, 48-58, 70-70 (κ.δ.).

Παρατάσεις: 78-78, 87-88