ΠΑΟΚ: Το «ευχαριστώ» της ΚΑΕ και μια άκρως «ασπρόμαυρη» παρακάμερα από τον θρίαμβο στο «clasico» (vid)

O ΠΑΟΚ έγραψε ιστορία με τη νίκη του 82-76 επί του Άρη, καθώς με αυτή τη νίκη έφτασε τις επτά σερί απέναντι στον μεγάλο του αντίπαλο ως γηπεδούχος, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ.

Σύμφωνα, λοιπόν, με τον ΕΣΑΚΕ «έναν ακόμη κρίκο στην αλυσίδα των συνεχόμενων νικών που μετράει ως γηπεδούχος απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο του, έβαλε χθες ο ΠΑΟΚ mateco επικρατώντας του Άρη Midea. Φτάνοντας τις επτά σερί, εντός έδρας νίκες σε ματς κανονικής περιόδου ο Δικέφαλος έγραψε ιστορία.

Πρόκειται για το μεγαλύτερο σερί γηπεδούχου –είτε του ΠΑΟΚ mateco, είτε του Άρη Midea- από το 2000 όταν και οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης έπαψαν να μοιράζονται την ίδια έδρα. Το προηγούμενο μεγαλύτερο σερί, ως προς τα ματς της κανονικής περιόδου, ήταν το 5-0 που έκανε πάλι ο Δικέφαλος από την περίοδο 2000-01 μέχρι την περίοδο 2004-05».

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης διεξήχθη μέσα σε εξαιρετική ατμόσφαιρα, οι φίλοι του «Δικεφάλου» έδωσαν βροντερό «παρών» στο «Παλατάκι», δίνοντας την ώθηση στην ομάδα τους για την τελική επικράτηση.

Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ έστειλε το δικό της ευχαριστώ στον κόσμο γράφοντας στα social media: «Με πάθος για τον #PAOK και πάντα ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ! Σας ευχαριστούμε και σας θέλουμε δίπλα μας σε κάθε αγώνα! Με γεμάτο γήπεδο και τέτοια ατμόσφαιρα σε κάθε παιχνίδι!»