Με τον κόσμο και το σπαθί του συνεχίζει στην Ευρώπη! (video)

O ΠΑΟΚ πήγε στη Βουργουνδία με ένα μόνο στόχο: Τη νίκη και την πρόκριση στα play in του Basketball Champions League! Ε, αυτό πέτυχε με ένα εντυπωσιακό «καμ μπακ» στην τέταρτη περίοδο, επικρατώντας της Ντιζόν με  69-74 και αφήνοντας στα «κρύα του λουτρού» την Σάσαρι που την ίδια ώρα κέρδιζε την αήττητη έως τώρα Μάλαγα μέσα στην Ισπανία με 82-92.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν ένα επιπλέον όπλο στο Palais des Sport Jean-Michel Geoffroy. Ποιο ήταν αυτό; Ο κόσμος τους! Οι ΠΑΟΚτσήδες ταξίδεψαν στη Γαλλία και βρέθηκαν στο πλευρό της αγαπημένης ομάδας και στο τέλος πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη και την πρόκριση.

O «Δικέφαλος» παρότι έχασε και τον Νέιτ Ρένφρο, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα και αγωνίστηκε όλο κι όλο οκτώ λεπτά στο πρώτο μέρος, κατάφερε να μαζέψει την εις βάρος του διαφορά προς το τέλος της τρίτης περιόδου (54-46) και να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου το κέρδισε με επιμέρους σκορ 28-15.

Δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-46, 69-74