Μπακς – Σέλτικς 135-102: Η παρέα του Αντετοκούνμπο τους… ισοπέδωσε και έστειλε μήνυμα! (vids)

Οι Μιλγουόκι Μπακς ισοπέδωσαν τους Μπόστον Σέλτικς με 135-102, στο μεγάλο ντέρμπι της ανατολικής περιφέρειας, στέλνοντας μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αγγίζει το triple-double.

Οσοι περίμεναν ντέρμπι πριν το τζάμπολ του ματς στο Fiserv Forum, διαψεύστηκαν καθώς τα «ελάφια» μετέτρεψαν την αναμέτρηση με τη Νο1 ομάδα της Ανατολής σε παράσταση για έναν ρόλο.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 75-38 στο ημίχρονο, έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 43 πόντους και ανάγκασαν τον προπονητή των Κελτών, Μάτσουλα, να αποσύρει τη βασική του πεντάδα σ’ ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας να μην πιστεύει πως μπορεί να γυρίσει το ματς. Ειδικά όταν τα «ελάφια» έτρεξαν ένα σερί 25-0 που έμεινε αναπάντητο…

Οι Μπακς έφτασαν σε μία από τις πιο εύκολες νίκες τους μέσα στη σεζόν με 135-102. Με αυτόν τον τρόπο πήγαν στο 26-12, ρίχνοντας στο 29-9 τη Βοστώνη.

O Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τη διαφορά μαζί με τον Μπόμπι Πόρτις (28 πόντους και 12 ριμπάουντ) και οδήγησαν εκ του ασφαλούς τους Μπακς. Ο Έλληνας σταρ πάτησε παρκέ για 26 λεπτά και πρόλαβε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Μέτρησε 24 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 4 λάθη και όπως είπε μετά το τέλος του αγώνα «είχαμε ανάγκη από μια τέτοια εμφάνιση και μια τέτοια νίκη προερχόμενοι από τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια και ένα τόσο κακό πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Γιούτα».