Χάποελ – ΠΑΟΚ 71-61: Ενα κακό δεκάλεπτο τον έστειλε στα play-in (vids)

O ΠΑΟΚ πάλεψε κόντρα στη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ουδέτερο Aleksandar Nikolic Hall του Βελιγραδίου, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα (71-61), πληρώνοντας ένα πολύ κακό (τρίτο) δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού δεν μπόρεσε να πάρει την πρώτη θέση του ομίλου στο BCL που δίνει απευθείας πρόκριση και θα παίξει στο play-in όπου θα διεκδικήσει την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Η  Χάποελ ξέφυγε με 32-22 στο 16′, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν το άφησε έτσι. Ο Χάρισον σκόραρε για το 33-29 στο 18′, ενώ ο Φρίντρισκον έκανε το 33-30. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 9/27 σουτ στο ημίχρονο.

Ο Φρίντρικσον με απίθανη πιρουέτα έκανε το 39-36 στο 24′. O Tζόνσον έγραψε το 49-38 για τους γηπεδούχους στο 27′. Ο Λεμάρ έκανε το 54-38 στο 29′ στη μεγαλύτερη διαφορά της Χάποελ στο ματς.

Ο Φρίντρικσον μείωσε σε 61-56 στο 35′, αναγκάζοντας τον Ντζίκιτς να καλέσει time-out. O Ράντολφ έκανε το 64-56 στο 37′, με τον Χάρισον να μειώνει σε 64-58 για τον ΠΑΟΚ. O Mπελιάουσκας έκανε το 66-61 στο 39′, ενώ ο Κάρινγκτον έκανε το 68-61 στα 48 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-30, 54-40, 71-61

Για τους νικητές ο Τζόνσον ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τον ΠΑΟΚ ο Γκίλμορ είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Χάρισον πρόσθεσε 12 πόντους. O «Δικέφαλος» τελείωσε το ματς με 20/54 σουτ κάτι που στοίχισε.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τη Γαλατά στις 20/12 για το BCL, ενώ η Χάποελ φιλοξενεί τη Μπενφίκα την ίδια μέρα.