Απόλλων Π. – ΠΑΟΚ 54-67: Νέος, ωραίος και «διπλό» με ηγέτη τον Άλστον (vids)

Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League για τον ΠΑΟΚ, που με ηγέτη τον νεοφερμένο Αμερικανό Τζάστιν Άλστον και μπροστά σε 300 περίπου φίλους του, επικράτησε με 67-54 του Απόλλωνα Πατρών στο κλειστό της Περιβόλας.

O «Δικέφαλος» ήταν η ομάδα που πήρε γρήγορα τα ηνία του αγώνα και επέβαλλε τον ρυθμό του ενώ για κάποιο διάστημα βρισκόταν σε απόσταση ασφαλείας.

Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν στο σκορ με 24-16, οι παίκτες του Απόλλωνα βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και στα μέσα του δεκαλέπτου μείωσαν στους 4 (22-26) αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον ΠΑΟΚ ο οποίος έφτασε λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη στο +10, με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 26-32.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά για μία ακόμη φορά στο -3 (32-35) ενώ παρέμειναν σε απόσταση «βολής» μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο τελείωσε 44-47. Ο ΠΑΟΚ άρχισε καταιγιστικά την τέταρτη περίοδο κάνοντας για μία ακόμη φορά ένα μικρό σερί 7-0. Στα τελευταία 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +10 και διατηρήθηκαν εκεί έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Άλστον ο οποίος σημείωσε 19 πόντους στην νίκη της ομάδας του με σκορ 67-54.

Μετά τις αλλαγές μέσα στην εβδομάδα, την πίεση για την επιστροφή στις νίκες (αφού ακολουθεί Χάποελ Ιερουσαλήμ και Άρη στο Παλατάκι) και τη μετριότατη εικόνα των Φρίντρικσον και Χάρισον, ο ΠΑΟΚ έπρεπε να βρει τρόπο να περάσει από την έδρα του Απόλλωνα Πάτρας.

Τη λύση, του την έδωσαν οι δύο νέοι που πρωταγωνίστησαν! Ο Τζάστιν Άλστον, έκανε ντεμπούτο με double-double, αφού είχε 19 πόντους και 14 ριμπάουντ (με 2/2 τρίποντα), ο Κένταλ Σμιθ πρόσθεσε άλλους 10, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο, Νίκος Τσιακμάς και Σταύρος Σχίζας, βοήθησαν πολύ με την άμυνα και την ενέργεια που έβγαλαν, για να φτάσει ο ΠΑΟΚ στο τελικό 54-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 26-32, 44-47, 54-67