Backstage

Ο ΠΑΟΚ και ο Βιεϊρίνια επιστρέφουν στην Καισαριάνη δώδεκα χρόνια μετά… την καρέκλα στο κεφάλι του βοηθού!

Ο ΠΑΟΚ επιστρέφει μετά από δώδεκα χρόνια στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» -για το παιχνίδι με την Κηφισιά- όπου μέτρησε μόνο μία νίκη σε τέσσερα ματς με αντίπαλο τον Εθνικό Αστέρα.

Η τελευταία φορά που είχε αγωνιστεί ο «Δικέφαλος» στο γήπεδο της Καισαριανής ήταν και πάλι στις 21 Δεκεμβρίου 2011 για το Κύπελλο Ελλάδος, σε μια επεισοδιακή αναμέτρηση που είχε διακοπεί στο 15ο λεπτό με τον Εθνικό Αστέρα.

Το συγκεκριμένο ματς λοιπόν της 4ης φάση του Κυπέλλου Ελλάδος ξεκίνησε κανονικά στις 16.00, με την  παρουσία φιλάθλων και του ΠΑΟΚ στις κερκίδες του «Μιχάλης Κρητικόπουλος», ωστόσο διεκόπη οριστικά μετά από 15 λεπτά (δεν υπήρχε σκορ στο ματς), λόγω καρέκλας που δέχθηκε ο α’ βοηθός διαιτητή Γουργιώτης από την πλευρά των φιλάθλων του Εθνικού Αστέρα!

Αμέσως ο διαιτητής του αγώνα, Βοσκάκης (Ρεθύμνου), κάλεσε τους βοηθούς του στην σέντρα του γηπέδου, τον 4ο διαιτητή Παπαπέτρου (Αθηνών) και τους αρχηγούς των ομάδων και μετά από διαβουλεύσεις αποφάσισε την οριστική διακοπή του αγώνα, καθώς ο βοηθός δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Σύμφωνα με τον γιατρό του αγώνα που εξέτασε τον βοηθό, η καρέκλα έσκισε ένα μυ της ωμοπλάτης του (θλαστικό τραύμα 12 εκατοστών) και μεταφέρθηκε για νέες εξετάσεις στο νοσοκομείο, καθώς δεν μπορούσε να σηκώσει το χέρι του.

Μετά από την εξέλιξη αυτή, ο διαιτητής Βοσκάκης έκλεισε το φύλλο αγώνα, αναφέροντας πως η διακοπή έγινε με υπαιτιότητα της γηπεδούχου ομάδας (σ.σ. Εθνικός Αστέρας) και ως εκ τούτου ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος με 3-0 στα χαρτιά.

Ο ΠΑΟΚ του Λάζλο Μπόλονι είχε ξεκινήσει το ματς με τους: Γλύκο, Μαλεζά, Μπαλάφα, Έτο, Λίνο, Γκαρσία, Λάζαρ, Φωτάκη, Σαλπιγγίδη, Βιεϊρίνια και Αθανασιάδη.

Εκείνα τα 15 λεπτά ήταν τα τελευταία του Αντρέ Βιεϊρίνια (βρίσκεται στην αποστολή του «Δικεφάλου» για το αποψινό ματς) με την «ασπρόμαυρη» φανέλα πριν φύγει με μεταγραφή στη Βόλφσμπουργκ.

Στο διάστημα της διακοπής, λόγω των γιορτών, ο ΠΑΟΚ ήρθε σε οριστική συμφωνία με τη γερμανική ομάδα για την πώληση του Βιεϊρίνια αντί 4 εκατ. ευρώ, με αποτέλεσμα στο πρώτο ματς του 2012 κόντρα στο Λεβαδειακό, ο Πορτογάλος άσος του «Δικεφάλου» να μπει με πολιτικά στην Τούμπα για να αποχαιρετήσει μαζί με τον Πάμπλο Κοντρέρας τον κόσμο της ομάδας.

Σε αναμέτρηση για το πρωτάθλημα είχε βρεθεί στο γήπεδο της Καισαριανής στις 23 Μαρτίου 2002, όταν επικράτησε με 3-1 του Εθνικού Αστέρα χάρη σε δύο γκολ του Γ.Χ. Γεωργιάδη και ένα του Βασίλη Μπορμπόκη, ενώ για τους γηπεδούχους είχε σκοράρει ο Μπερνεάνου.

πηγή: gazzetta.gr