Backstage

«Ντέλια» αλήτη, τους έκλεισες το σπίτι… (videos)

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας είναι άνεμος. Μπαίνει μέσα, νιώθοντας την ευθύνη που αισθάνονται οι καλλιτέχνες. Να διασκεδάσουν το κοινό. Ο «Ντέλιας» είναι ένας χαρισματικός χαρακτήρας που με το παιδικό του χαμόγελο έχει την ικανότητα να τιθασεύει και να διατάζει μία δερμάτινη σφαίρα. Όσο χαμογελάει μες το γήπεδο, μην τον φοβάστε…

Αυτό το αυθεντικό χαμόγελο του είναι το σήμα κατατεθέν του, περισσότερο κι από τα ζογκλερικά που κάνει στο γήπεδο, ακόμα και σε δύσκολες στιγμές, όπως χτες το βράδυ στην Ιερουσαλήμ, όπου ο Ραζβάν Λουτσέσκου τον άφησε στον πάγκο μέχρι το 75ο λεπτό της αναμέτρησης με την Μπεϊτάρ. Οι κράμπες έβγαλαν «οφ» τον Ζϊβκοβιτς και ο 20χρονος μάγος από το Βόλο πέρασε στο γήπεδο. Πρόλαβε στα σκάρτα είκοσι λεπτά να κάνει άνω κάτω την ούτως ή άλλως τραγική άμυνα των Ισραηλινών, βρήκε πολλούς κενούς χώρους και έστησε το δικό του πάρτι προς τέρψη των απανταχού ποδοσφαιρόφιλων που είτε είδαν «λάιβ» τα νέα κατορθώματά του, είτε τα βρήκαν στο διαδίκτυο που γέμισε από τα χάι-λάιτ του «Ντέλια».

Σ’ έναν αγώνα όπου οι αντίπαλοι έβαλαν δύο αυτογκόλ, ο Κωνσταντέλιας έγινε ο 109ος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ που σκοράρει σε ευρωπαϊκό παιχνίδι με την «ασπρόμαυρη» φανέλα. Ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

Ο 20χρονος διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων το τελικό σκορ, όμως επί της ουσίας «δικό» του είναι και το 1-3 . Η αναμέτρηση βρίσκονταν στο 90’+1′ και οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά με το «εύθραστο» 2-1, όταν ο νεαρός υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και πέρασε εκπληκτικά τον Ντγκάνι, με ένα «τσίμπημα» και περιστροφή 180 μοιρών του σώματός του. Αμέσως μετά πλάσαρε, ο γκολκίπερ Σίλβα απέκρουσε και ο Τομάς στην προσπάθειά του να απομακρύνει την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Ετσι χρεώθηκε ως αυτογκόλ του αλλά η κίνηση του Κωνσταντέλια ήταν… μαγική. Απολαύστε την.