Backstage

Η απάντηση Λουτσέσκου σε Γιοβάνοβιτς: «Θέλω να δω τι θα πει αν τον κλέψουν ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο» (vid)

Η απάντηση του Ραζβάν Λουτσέσκου στο χαρακτηρισμό «γελοίες δηλώσεις» που έδωσε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς για τα όσα υποστήριξε ο Ρουμάνος προπονητής του ΠΑΟΚ το βράδυ της Κυριακής (1/10) μετά το τέλος της αναμέτρησης στη Λεωφόρο, μονοπώλησαν το ενδιαφέρον της συνέντευξης Τύπου ενόψει του αυριανού αγώνα απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επί 7-8 λεπτά απαντούσε στον Σέρβο συνάδερφό του τονίζοντας χαρακτηριστικά πως «είμαι ο προπονητής μιας ομάδας που έχασε έναν τίτλο, της τον… έκλεψαν οι επιτροπές, οπότε ο κ. Γιοβάνοβιτς δεν έχει μπει σε τέτοια κατάσταση».

Η πλήρης τοποθέτηση του Ρουμάνου προπονητή του ΠΑΟΚ έχει ως εξής:

«Ακούστε. Είμαι ένας μορφωμένος άνθρωπος, ποτέ δεν επιτέθηκα σε κάποιον άνθρωπο συγκεκριμένα. Ποτέ δεν τόλμησα να το κάνω αυτό. Είπα αυτό που ήταν η αλήθεια. Υπάρχει ένα σύστημα στο ελληνικό ποδόσφαιρο, μπορεί να υπάρχουν και δύο συστήματα, που δουλεύουν για τις ομάδες της Αθήνας. Αυτό είναι ξεκάθαρο.

Είμαι προπονητής μίας ομάδας που έχασε έναν τίτλο γιατί της τον έκλεψαν. Αν δεν σας αρέσει η λέξη «έκλεψαν», ας πούμε της τον πήραν οι επιτροπές. Ο κ. Γιοβάνοβιτς δεν ήταν σε αυτή την κατάσταση.

Είμαι προπονητής μίας ομάδας που έχασε έναν τελικό Κύπελλού όχι από ένα λάθος, αλλά από διαδοχικά λάθη. Αν ήταν ένα, θα μπορούσαμε να το δεχθούμε. Υπήρξαν πολλά λάθη, το Κύπελλο πήγε στην άλλη ομάδα και αυτός (σ.σ. ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς) χάρηκε ένα Κύπελλο που δεν το κέρδισε η ομάδα του, το κέρδισε η ομάδα του με τα λάθη των διαιτητών.

Είμαι προπονητής μίας ομάδας που αντιμετώπισε πολλές φορές την ομάδα του. Δεν μπορεί να πει πως κερδίσαμε ένα παιχνίδι γιατί βοηθηθήκαμε από τους διαιτητές. Πέρσι χάσαμε το Κύπελλο και δεν είπαμε τίποτα. Είπα πως η ομάδα που κέρδισε το Κύπελλο, άξιζε να το κερδίσει.

Πάντα, όταν πάω να πω κάτι, παρακολουθώ, αναλύω, γιατί δεν θέλω να πάω εκεί (σ.σ. στις συνεντεύξεις Τύπου) και να πω ψέματα. Πάω εκεί και λέω την πραγματικότητα. Για το παιχνίδι της Κυριακής, μπορώ να πω, όπως είπα, πως στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος ο Παναθηναϊκός ο από εμάς. Εάν το αποτέλεσμα ήταν 3-1 εις βάρος μας στο ημίχρονο, δεν θα έλεγα τίποτα. Το ποδόσφαιρο όμως είναι διαφορετικό. Το ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο ένα ημίχρονο, είναι και το δεύτερο ημίχρονο. Επιστρέψαμε στο παιχνίδι, δώσαμε μάχη, κερδίζαμε 2-1 μέχρι το 95ο λεπτό. Δεν άσκησα κριτική στην ομάδα του, στον τρόπο που έπαιξε, δεν έκανα προσωπική αναφορά σε αυτόν.

Αυτό που μισώ σε όλη αυτή την ιστορία, είναι η υποκρισία που μπορεί οι άνθρωποι να έχουν. Είδα τι συνέβη την Πέμπτη (σ.σ. στο Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός), τι συνέβη πέρσι. Η δουλειά μου είναι να αναλύω παιχνίδια και να καταλαβαίνω τον αντίπαλο. Όταν το κάνεις αυτό, καταλαβαίνεις και βλέπεις και άλλα πράγματα για τα οποία κανείς δεν μιλάει, γιατί δεν τα καταλαβαίνει.

Δεν είναι η δουλειά του οποιουδήποτε να καταλαβαίνει πως ο Παλάσιος κλωτσάει το πόδι του πόδι του παίκτη του Αστέρα, ο οποίος προσπαθεί να προστατεύσει την μπάλα και ο διαιτητής δίνει φάουλ στο 2ο λεπτό υπέρ του Παναθηναϊκού και από αυτή τη φάση να σκοράρει. Έζησα την κατάσταση που έζησε ο Παναθηναϊκός στον Αστέρα, στο πέναλτι που ζήτησαν για φάουλ που ήταν ένα μέτρο έξω από την περιοχή, με τον ΟΦΗ στην Κρήτη. Πέναλτι, στον Παναθηναϊκό, φάουλ σε εμάς. Ήρθα μετά να πω ήταν πέναλτι για εμάς; Δεν έκανα αναφορά σε αυτό».

«Κύριε Γιοβάνοβιτς, σας σέβομαι πολύ, είστε ένας φανταστικός προπονητής. Αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή»

«Όταν τα βλέπω όμως όλα αυτά, παιχνίδι με το παιχνίδι, έχω το δικαίωμα να αντιδράσω. Γνωρίζετε πως στο τέλος του αγώνα, ο διαιτητής έδειξε τέσσερα λεπτά έξτρα χρόνο και στα επόμενα είκοσι δευτερόλεπτα, υπάρχει, φάουλ στο Ζίβκοβιτς, που ο διαιτητής δεν το έδωσε, πήγε στον Ζίβκοβιτς, τον σήκωσε, συνεχίσαμε να παίζουμε, κάτι που ήταν και λάθος δικό μας, σε εκείνο το σημείο πέρασαν εξήντα δευτερόλεπτα (σ.σ. μετά τη συμπλήρωση 90 λεπτών) και ο διαιτητής είπε στον βοηθό του. ακόμα ένα λεπτό καθυστερήσεις;

Έγιναν και άλλες καταστάσεις στο παιχνίδι, μέσω των οποίων ήταν ξεκάθαρο πως (σ.σ. οι διαιτητές) πίεζαν με τον τρόπο τους να κερδίσει ο Παναθηναϊκός ή τουλάχιστον να πάρει την ισοπαλία. Έχω το δικαίωμα να τα πω αυτά. Αλλά αυτά, δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα που έχουν, για τον τρόπο του προπονητής τους. Ο Παναθηναϊκός, όχι μέσα από ωραίες καταστάσεις, έχει φτάσει να παλεύει για τον τίτλο, το Κύπελλο, να μπει στους ομίλους της Ευρώπης. Όμως, δεν έχασε έναν τίτλο από κλοπή, ούτε του έκλεψαν ένα Κύπελλο.

Εγώ, σε μία φανταστική περίοδο για τον ΠΑΟΚ, είχα πολύ άσχημες εμπειρίες και έχω το δικαίωμα να τα λέω όλα αυτά. Θέλω να τον δω να μιλάει μετά από τέτοιες καταστάσεις. Κύριε Γιοβάνοβιτς, σας σέβομαι πολύ, είστε ένας φανταστικός προπονητής. Αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή»!