Backstage

ΚΕΔ: Δεν κρατάνε ούτε τα προσχήματα για χάρη της…

Ο Στάθης Γκορτσίλας είναι διαιτητής του συνδέσμου Μακεδονίας. Διαιτητής από το 2006 «ανέβηκε» στη Super League πριν από μια πενταετία, επί Μαρκ Κλάτενμπεργκ έπαιρνε σειρά τους ορισμούς, πότε σε ματς και πότε στο VAR.

Στο φετινό ΑΕΚ – Πανσερραϊκός (1-1) για τη 2η αγωνιστική η διαιτησία του Γκορτσίλα συνέβαλλε στο να… «γύρει» η OPAP Arena από την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι του Πάμπλο Γκαρσία προηγήθηκαν στο σκορ 0-1.

Μέσα στο άγχος ο Μακεδόνας ρέφερι καταλόγισε δύο πέναλτι υπέρ της «Ένωσης», το πρώτο όταν η μπάλα δεν βρήκε στο χέρι του Ουεντραόγκο στο γύρισμα του Πισάρο. Mε παρέμβαση του VAR Σιδηρόπουλου, η απόφαση άλλαξε, όχι όμως και όταν ξαναπήγε στην «άσπρη βούλα» σε ανατροπή του Πισάρο από τον Γκοτζαμανίδη. Σε μια φάση που ο κεντρικός αμυντικός του Πανσερραϊκού δεν βρίσκει μπάλα, αλλά δεν ανατρέπει τον αντίπαλο του. Απλά υπάρχει μια επαφή. Με το σκορ στο 0-1 και το ρολόι να δείχνει το 60ο λεπτό, ο  Σιδηρόπουλος δεν παρενέβη και δεν μπορούσε να το κάνει, αφού δεν υπάρχει ξεκάθαρο λάθος. Στο φινάλε έφτασε στο σημείο να δείξει  κίτρινη κάρτα για καθυστερήσεις στον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού την ώρα που πραγματοποιούνταν… αλλαγές από τους δύο προπονητές!

Και τι έκανε η ΚΕΔ και ο – υπηρεσιακός επικεφαλής της μέχρι να βρεθεί ο αντικαταστάτης του Στιβ Μπένετ – Σταύρος Μάνταλος; Ορισε τον Στάθη Γκορτσίλα ξανά σε εντός έδρας παιχνίδι της ΑΕΚ! Ο Μακεδόνας ρέφερι θα σφυρίξει στο αποψινό εξ αναβολής παιχνίδι της «Ένωσης» απέναντι στον Παναιτωλικό, όπου οι νταμπλούχοι θέλουν να πάρουν το τρίποντο για να μειώσουν στους πέντε βαθμούς την απόσταση από την πρώτη θέση και να πάνε με ηρεμία στη διακοπή του πρωταθλήματος.