Βόμβα: Η Βόρεια Μακεδονία πέταξε έξω την Ιταλία (vids)

Στο 90+2΄ο Τραϊκόφσκι με ένα εντυπωσιακό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τη Βόρεια Μακεδονία στον «τελικό» κόντρα στην Πορτογαλία για ένα εισιτήριο στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Ο αποκλεισμός μοιάζει αδιανόητος για την  Πρωταθλήτρια Ευρώπης «Σκουάντρα Ατζούρα» που θα μείνουν για δεύτερη σερί φορά μακριά από τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου και θα τους αναγκάσει να συμπληρώσουν 16 χρόνια από την τελευταία φορά που αγωνίστηκαν σε νοκ-άουτ αναμέτρηση Μουντιάλ.

Πέρασε η Πορτογαλία του Σάντος

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος και του Κριστιάνο Ρονάλντο πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του δικού της «μονοπατιού» στα μπαράζ επικρατώντας με 3-1 της Τουρκίας στο Πόρτο.

Οι Πορτογάλοι απέχουν μόλις ένα βήμα μακριά από το Παγκόσμιο Κύπελλο, αλλά θα πρέπει να προσέξουν απέναντι στο απόλυτο αουτσάιντερ, τη Βόρεια Μακεδονία, μη την πατήσουν όπως οι Ιταλοί.

Στο Ντραγκάο τα γκολ του Οτάβιο και Ζότα στο πρώτο ημίχρονο έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στην Πορτογαλία (2-0), ωστόσο η Τουρκία αντέδρασε, μείωσε με τον Μπουράκ Γιλμάζ σε 2-1, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να αστοχεί σε πέναλτι στο 85ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις Νούνιες έκανε το 3-1, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κριστιάνο Ρονάλντο είδε την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην παράταση η Σουηδία

Με… χρυσό γκολ του Κουάισον στην παράταση (110′), η Σουηδία του Ντάνιελ Σούντγκρεν απέκλεισε την Τσεχία των Βατσλίκ-Μπράμπετς (1-0) και θα τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση στο Μουντιάλ κόντρα στην Πολωνία του Κριχόβιακ.

Η ομάδα του Γιάνε Άντερσον έκαμψε την αντίσταση της Τσεχίας στην παράταση, χάρη σε «χρυσό» γκολ του Ρόμπιν Κουάισον που είχε έρθει από τον πάγκο και οδεύει σε ματς «do or die» κόντρα στην Πολωνία με φόντο το Κατάρ και το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Με Μπέιλ πέρασε η Ουαλία

One man show από τον Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ στο 2-1 της Ουαλίας επί της Αυστρίας. Ο επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης ακόμα κι αν φέτος είναι χαμένος μεταξύ πάγκου και… εξέδρας, χρειάστηκε μόλις μερικά λεπτά απέναντι στην Αυστρία για να αποδείξει και πάλι την κλάση του.

Αρχικά έβαλε σε θέση οδηγού τους Δράκους με φοβερή εκτέλεση φάουλ και στο 51΄ έπιασε νέο «κεραυνό» μέσα από την περιοχή για να γράψει το 2-0 και να δώσει καθαρό προβάδισμα πρόκρισης στην Ουαλία για τον τελικό των μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου κόντρα στη νικήτρια του ζευγαριού Σκοτία-Ουκρανία.