Τζένοα-Μίλαν: Aποβλήθηκαν οι δυο τερματοφύλακες και ο… Ζιρού έκανε απίστευτη απόκρουση στις καθυστερήσεις! (vids)

Το «στραβοπάτημα» της Ιντερ, με το 2-2 κόντρα στην Μπολόνια, έδωσε την ευκαιρία στη Μίλαν να «ανέβει» στην κορυφή της Serie A στην Ιταλία.

Οι «ροσονέρι», αν και δεν ήταν καλοί στο «Λουίτζι Φεράρις» και ελάχιστα απείλησαν την Τζένοα, πήραν τη νίκη (0-1) χάρη σ’ ένα γκολ του Πούλισικ λίγο πριν το φινάλε και η ομάδα του Στέφανο Πιόλι είναι πλέον στο +2 από την Ιντερ και στο +4 από την τρίτη Γιουβέντους, που κέρδισε στο ντέρμπι την Τορίνο με 2-0.

Ο αγώνας στη Γένοβα θα μείνει στην ιστορία, αφού στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν οι δύο τερματοφύλακες! Αρχικά με απευθείας κόκκινη ο «πορτιέρε» της Μίλαν, Μενιάν, που βγήκε έξω από την περιοχή του και ανέτρεψε τον Εκουμπάν.

Ο Πιόλι είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του και αναγκαστικά ο… Ολιβιέ Ζιρού πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια, με τους Γενοβέζους να πιέζουν για την ισοφάριση. Το φάουλ για την Τζένοα το εκτέλεσε ο Γκούντμουντσον, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι! Η Τζένοα πίεσε και έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Γάλλος επιθετικός της το αρνήθηκε με εντυπωσιακή απόκρουση!

Στο πλαίσιο της πίεσης λοιπόν, ο γκολκίπερ Μαρτίνεθ ανέβηκε στην επίθεση για το τελευταίο κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης όμως, ο Ισπανός αναγκάστηκε να κάνει τάκλιν σε αντίπαλό του και έτσι είδε τη δεύτερη κίτρινη (την πρώτη την είχε δει για καθυστέρηση λίγο πριν)! Στη θέση αυτού πάντως δεν μπήκε παίκτης, αλλά ο άλλοτε τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Λεάλι, με το ματς βέβαια να λήγει στιγμές αργότερα.

Πάντως όλοι μιλούν για την απόκρουση του Ολιβιέ Ζιρού που κράτησε όρθια τη Μίλαν στο «Λουίτζι Φεράρις»: