World

Τσεχία – Πολωνία 3-1: O Μπράμπετς «χάλασε» το ντεμπούτο του Σάντος

H Τσεχία πέτυχε σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του EURO 2024 η οποία επικράτησε με 3-1 της Πολωνίας στην Πράγα σε ένα ματς με έντονο «ελληνικό» χρώμα.

O κεντρικός αμυντικός του Άρη, Γιακούμπ Μπράμπετς του Άρη αγωνίστηκε ως βασικός σ’ ολόκληρο το 90λεπτο («κιτρινίστηκε» από τον Τάσο Σιδηρόπουλο) για την ομάδα της Τσεχίας και ο Νταμιάν Σιμάνσκι της ΑΕΚ πέρασε ως αλλαγή και βρήκε δίχτυα για τη δεύτερη.

Στο ντεμπούτο του Φερνάντο Σάντος στον πολωνικό πάγκο, οι Τσέχοι έκαναν… υπερηχητικό ξεκίνημα, αφού σκοράροντας στο πρώτο και το τρίτο λεπτό με τους Κρέιτσι και Κβάνκαρα έθεσαν γερά θεμέλια νίκης, ενώ ο Κούχτα στο 64′ έκανε το 3-0.

Στο 87ο λεπτό μπόρεσε να μειώσει για τους Πολωνούς ο Νταμιάν Σιμάνσκι.

Ο Κάρολ Σφιντέρσκι αγωνίστηκε ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος περνώντας στη θέση του Κρίστιαν Μπιέλικ.