Σεβίλλη: Η «Βασίλισσα» του Europa League και το εντυπωσιακό 7Χ7! (video)

Η Σεβίλλη «λύγισε» τη Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο στον φετινό τελικό του Europa League (1-1, 4-1 πεν.) κατακτώντας το έδβομο τέτοιο τρόπαιο της ιστορίας της, μετρώντας πλέον το 7×7 τελικών στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση.

Σε πελάγη ευτυχίας οι οπαδοί των Σεβιγιάνων είδαν την ομάδα τους να σηκώνει την κούπα στον ουρανό της Βουδαπέστης και το πάρτι της νίκης να ξεκινά από την απονομή.

Από την εξαιρετική κάθετη του Τζιανλούκα Μαντσίνι στον Πάολο Ντιμπάλα, ο Αργεντινός μπαίνοντας στην περιοχή πλάσαρε εύστοχα τον Μπόνο, ανοίγοντας το σκορ (35’) για τη Ρόμα, που είδε τον δημιουργό του 0-1 να γίνεται μοιραίος παίκτης για την ομάδα του Μουρίνιο, καθώς στο 55ο λεπτό, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στο βάθος της εστίας της ομάδας του για το 1-1.

Στο έξτρα ημίωρο, η μαζεμένη κούραση της σεζόν και ο φόβος του γκολ – μαχαιριά που μπορεί να έκρινε τα πάντα, έκανε πολύ πιο προσεκτικές και τις δύο ομάδες, με τις ευκαιρίες να λάμπουν δια της απουσίας τους στο πρώτο 15λεπτο.