Σερβία: Με κορυφαίο τον Ζίβκοβιτς, ένα βήμα πιο κοντά στο Euro

Η Σερβία πήρε τη νίκη που τόσο πολύ ήθελε απέναντι στο Μαυροβούνιο με 3-1 και έχει φτάσει μια ανάσα από την πρόκριση στα τελικά του Euro 2024.

Σ’ ένα ακόμη παιχνίδι ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς αποτέλεσε βασική επιλογή του Ντράγκαν Στοΐκοβιτς και ήταν από τους κορυφαίους των «πλάβι», Ο μέσος του ΠΑΟΚ, έπαιξε στα δεξιά, στο 3-4-2-1 της εθνικής του ομάδας και είχε δοκάρι στο 26ο λεπτό.

Ο Μίτροβιτς είχε ανοίξει το σκορ και ο Γιόβετιτς, είχε ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους, ενώ η νίκη για τους Σέρβους, ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Μίτροβιτς και Τάντιτς.

Με τη νίκη αυτή, η Σερβία πήγε στους 13 βαθμούς, ενώ η Ουγγαρία, έμεινε στο εκτός έδρας 2-2 με τη Λιθουανία, αλλά παρέμεινε πρώτη στον όμιλο, με 14. Η Σερβία έχει ακόμα ένα παιχνίδι στα προκριματικά, αυτό με τη Βουλγαρία (του Ντεσπόντοφ) στις 19 Νοεμβρίου, ενώ οι Ούγγροι έχουν ακόμα δύο.