Ο Μανέ έκανε πρωταθλήτρια τη Σενεγάλη (vids)

Ο Σαντιό Μανέ ευστόχησε στο κρίσιμο πέναλτι και έπειτα από 120 λεπτά ανομβρίας (0-0) χάρισε στη Σενεγάλη το πρώτο της Copa Africa στη διαδικασία των πέναλτι (4-2).

Η μοίρα έστησε και πάλι το δικό της παιχνίδι. Εκείνο που έφερε τον μοιραίο – μέχρι εκείνο το σημείο Μανέ – προ της πιο καθοριστικής στιγμής. Στην άσπρη βούλα απέναντι από τον Γκαμπάσκι, ο οποίος στο 7΄τον είχε νικήσει από το ίδιο σημείο και είχε κρατήσει το μηδέν για την πολυνίκη του θεσμού, Αίγυπτο του Μοχάμεντ Σαλάχ.

Στη ρώσικη ρουλέτα, όμως, το σενάριο γράφτηκε διαφορετικά!

Ο Σαντιό Μανέ φάνηκε αντάξιος της ιστορίας και νίκησε τον… ανίκητο Αιγύπτιο τερματοφύλακα στο τελευταίο πέναλτι, χαρίζοντας έτσι στη Σενεγάλη το πρώτο της Κύπελλο Εθνών Αφρικής, μετά από δύο χαμένους τελικούς, παρότι τελικό που χαράχθηκε από 120 λεπτά επιθετικής ανομβρίας (0-0).

Και φυσικά κέρδισε τον τίτλο του κορυφαίου ποδοσφαιριστή της φετινής διοργάνωσης.

Πάντως, ο Εντουάρντ Μεντί της Τσέλσι αναδείχθηκε κορυφαίος γκολκίπερ της διοργάνωσης, καθώς στη διαδικασία των πέναλτι είχε καθοριστική συμβολή.