Ο «καυτός» Μπακασέτας με 4 γκολ και 4 ασίστ κλέβει την παράσταση!

Ο Στέλιος Κίτσιου απείλησε με εντός έδρας ήττα Μπακασέτα και Σιώπη, ωστόσο ο αρχηγός της Εθνικής ομάδας είχε διαφορετική άποψη.

Με τον Τάσο Μπακασέτα να έχει γκολ και ασίστ, η Τραμπζονσπόρ πέτυχε σπουδαία ανατροπή και νίκη με 3-2 επί της Γκέζτεπε, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι πρωταθλητές βρέθηκαν να χάνουν 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο αρχηγός της εθνικής ομάδας άλλαξε τη ροή του ματς, δίνοντας την ασίστ για τη μείωση του σκορ από τον Τρεζεγκέ (14΄) και ευστοχώντας σε πέναλτι στο 42΄ για την ισοφάριση.

Ο Μπακασέτας έχει ήδη φτάσει τα 4 γκολ και τις 4 ασίστ για  τους πρωταθλητές Τουρκίας τη φετινή σεζόν. Αν προσθέσουμε και τα ματς της εθνικής Ελλάδας που έγιναν στις αρχές Ιουνίου, έχει ήδη 7 γκολ και 5 ασίστ τη σεζόν 22/23.

Η Τραμπζονσπόρ πίεσε ως το τέλος και δικαιώθηκε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο άλλοτε σέντερ μπακ της Μπαρτσελόνα και της Ντόρτμουντ, Μαρκ Μπαρτρά, πέτυχε με κεφαλιά το νικητήριο γκολ.

Εκτός του Μπακασέτα, βασικός ήταν και ο Μανώλης Σιώπης (αντικαταστάθηκε στο 72΄ από τον Μάξι Γκόμες), ενώ ο Στέλιος Κίτσιου κάλυψε σε όλο το 90λεπτο το δεξί άκρο της άμυνας της Γκαζιαντέπ.